سلامت

ایران دنتال و دندانپزشکی نوین و بررسی این سوال: سنگ لوزه چیست

ایران دنتال و دندانپزشکی نوین و بررسی این سوال: سنگ لوزه چیست
ایران دنتال و دندانپزشکی نوین و بررسی این سوال: سنگ لوزه چیست

اما چرا؟ دندان برای مقاومت در برابر پوسیدگی به فلوراید نیاز دارد. درصد زیادی از فلوراید دندان از آب آشامیدنی تامین می شود. آب های آلوده فاقد فلوراید هستند. برای جلوگیری از پوسیدگی یک روش مطمئن به نام فلوراید تراپی وجود دارد. دندانپزشک دندان کودکان را برای جلوگیری از پوسیدگی آغشته به فلوراید می کند. این فلوراید بسته به درصد آن تا مدتی از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. یکی دیگر از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان ها سیلانت تراپی می باشد. سیلانت پوششی است که روی سطح دندان های آسیاب قرار می گیرد. این پوشش نازک تاثیر بالایی در پوسیدگی دندان ها دارد. دوام سیلانت ها معمولا بیش از 5 سال است. یکی از موثر ترین کارهایی که دندانپزشک کودک انجام می دهد، آموزش رعایت بهداشت به کودکان و والدین آنها می باشد. با آموزش نحوه مسواک زدن به کودکان می توان آنها را به استفاده از مسواک در طول روز تشویق نمود. ایران دنتال و دندانپزشکی نوین خوشبختانه در بازار مسواک ها و خمیر دندان های مخصوص کودکان وجود دارد که با تهیه آنها می توان کودکان را به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان ترغیب کرد.

 • استانداردهای محصولات طرح توجیهی تجهیزات دندانپزشکی
 • دندان های عقل
 • تشخیص زود هنگام حفره دندانی
 • آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان به کودکان و والدین

میتوانید با کلیک برروی «اپکس لوکیتور» مقاله اپکس لوکیتور را باز کنید و توضیحات مورد نیازتان را در آن بخوانید. در توضیح کلی می توان گفت که اپکس فایندر دستگاهی برای درمان بیماری های ریشه ی دندان می باشد. عضوی از تجهیزات دندانپزشکی است که با آن در زیر آشنا خواهید شد. شاید اولین جیزی که در مطب دندان پزشک با آن روبرو می شوید این سرنگ ها باشند. آنها دارای دو سر هستند. یکی از سرها آب و از دیگری هوا خارج می شود. کاربرد این سرنگها اینست که دندان پزشک پس از تراش دندان شما باقیمانده ها را از دهان شما خارج کند. البته دندان پزشک با استفاده از سرنگ هوا قبل از عمل دهان شما را کاملا خشک می کند. این ابزار از یک دسته ی بلند و قلاب تیزی ساخته شده است. کاربرد این ابزار اینست که تراشیدن جرم هاو پلاکهای روی دندان ویا یافتن کیسه های بین دندانی را آسان میکند. دستگاهی است که کاربرد آن مانند انبرک دندانپزشکی برداشتن جرمها و پلاکهای روی دندان است. اما تفاوت آن با انبرک اینست که جرمهایی با حجم و تراکم زیاد را با استفاده از اسکالر تمیز میکنند. این ابزار که یک آینه ی کوچک است با یک دسته ی فلزی دو کاربرد برای یک دندانپزشک دارد. اول آنکه دندانپزشک می تواند با استفاده از آن تمام دهان را مشاهده کند. کاربرد دیگر آن اینست که دندانپزشک بدون استفاده از دست زبان شما را جابجا کند.

 • وج چوبی / وج پلاستیک
 • لیست تجهیزات دندانپزشکی شستشو و استریلیزاسیون
 • تشخیص، پیشگیری، پایش، درمان یا کاهش بیماری
 • کالا و خدمات
 • روکشهای ناتمام دندان
از دست ندهید
مجله پزشکی سلامت و رژیم لاغری و معرفی مراحل رژیم دوکان

بیماری هایی نظیر کراس بایت، آوربایت و آندربایت با اولین بررسی قابل تشخیص و درمان هستند. افراد اگر از زمان کودکی عادت به رعایت بهداشت دهان و دندان کنند، در بزرگسالی کمتر دچار بیماری ها و مشکلات دهان و دندان می شوند. دندان های شیری گاهی به دلیل تغذیه، کمبود کلسیم، عدم مسواک زدن و دلایل دیگر دچار پوسیدگی می شوند. این پوسیدگی می تواند پیشرفت کند و به عصب دندان برسد و باعث افتادن دندان ها شود. افتادن زود هنگام دندان های شیری می تواند باعث کج در آمدن دندان های دائمی بشود. پرکردن دندان های شیری در کودکان روش های مختلفی دارد. پر کردن با مواد همرنگ: دندان های جلویی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد همرنگ پر می کنند. در این مواقع زیبایی دندان ها اهمیت دارد. اگر دندان های شیری یا دائمی کودکان بشکند یا پوسیده شود آنها را با مواد کامپوزیت که همرنگ دندان هستند پر می کنند.

متخصص دندانپزشکی کودکان (pediatric dentistry ) یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که هدف آن پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان از دوره نوزادی تا نوجوانی می باشد. کودکان نیازمند مراقبتهای ویژه (ناتوانی ذهنی، اوتیسم، فلج مغزی و…) نیز توسط متخصصین این رشته درمان میشوند. تحصیلات یک متخصص دندانپزشکی کودکان چیست؟ اولین ویزیت دندانپزشکی اطفال بایستی چه زمانی انجام شود؟ چگونه یک دکتردندانپزشک کودکان خوب پیدا کنم؟ دندانپزشکی کودکان شامل دانش و اعمالی می باشد که به معالجه و پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان در محدوده سنی ۳ تا ۱۲ ساله می پردازد . آشنایی با بهداشت دهان و دندان و استفاده از روشهای بهداشتی از زمان رویش اولین دندان شیری کودک یعنی از حدود ۶ ماهگی به بعد کودک، برای والدین اهمیت زیادی دارد. همچنین نگهداری از دندان های شیری و آگاهی از زمان رویش و افتادن دندان های شیری و دندان دائمی کمک فراوانی به سهیم کردن والدین در حفظ و نگهداری دندان های شیری کودک خواهد داشت . هالیتوزیس کاذب چیست؟

از دست ندهید
انواع ارتودنسی دندان

دندانپزشک خوب ویژگی هایی دارد که با دانستن این ویژگی ها می توانید پزشک مناسبی برای درمان های زیبایی دندان های خود پیدا کنید ، مخصوصا برای شما که تهران زندگی می کنید و به دنبال بهترین دندانپزشک تهران هستید. ۲. از آنجا که شما به دانشکده دندانپزشکی نرفته اید، قاعدتا به یک دندانپزشک متکی هستید تا به شما در زمینه بهداشت دهان و دندان، مسائل پزشکی، عادت های خوب و گزینه های درمان اطلاع رسانی کند. ۳. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) پیشنهاد می کند که مطمئن شوید مطب دندانپزشک شما “تمیز، منظم و استریل باشد”. اگر چیزهایی مانند دستکشهای قدیمی و ابزارهای کثیف را که در جای خود قرار نداشتند را متوجه شدید، قطعا این کار دندانپزشک می تواند اتاق درمان را آلوده باعث بیماری شما و خانواده شما شود. ۴. شما یک دندانپزشک خوب می خواهید نه یک فروشنده ؛ دندانپزشکان خوب سعی نخواهند کرد شما را در مورد محصولات و درمان هایی که به طور مطلق نیازی ندارید و شما قبل از معاینه درخواست نکرده اید، اجبار کند. ۵. بهترین دندانپزشک سعی در ایجاد یک رابطه درازمدت با بیمار می کند که به معنی پیگیری زمان های منظم برای معاینه دوره ای دهان و دندان است. ۶. برخی از روش های دندانپزشکی می توانند طولانی و دشوار باشند، اما شما بعد از چند ساعت احساس ناراحتی می کنید. یک دندانپزشک خوب بعد از یک درمان طولانی یا دشوار دوره نقاهت شما را دنبال خواهد کرد تا مطمئن شود عوارض ناشی از درمان در شما وجود ندارد.

Top 10 کلید راه طرفداران استفاده برای تجهیزات دندانپزشکی

♦ بسیاری از افراد بر این باورند لمینت قسطی توسط پزشکان کم تجربه و مواد بی کیفیت انجام می گیرد. در صورتی که اینگونه نیست. اتفاقا کلینیک های باسابقه و معروف با داشتن دندانپزشکان متخصص و حرفه ای این طرح را برای مشتریان خود ارائه می دهند تا آنها بدون کوچکترین مشکلی فقط به فکر زیباسازی دندانهای خود باشند. چه عواملی بر قیمت لمینت دندان قسطی تاثیرگذار است؟ همانطور که اشاره نمودیم کیفیت و جنس مواد اولیه لمینت های قسطی هیچ تفاوتی با لمینت نقدی ندارد. ♦ کیفیت و جنس مواد اولیه لمینت: جنس مواد اولیه لمینت، متفاوت میباشد و هر کدام از آنها از ویژگی و کیفیت خاص خود برخوردار هستند. طبیعتا هرچه کیفیت جنس مواد اولیه لمینت بهتر باشد قیمت لمینت اقساطی نیز افزایش می یابد. ♦ نوع تجهیزات دندانپزشکی: هرچه تجهیزات مصرفی در اجرای لمینت، بروزتر و پیشرفته تر باشد کیفیت اجرای لمینت نیز بهتر می شود و متقاضی، نتیجه بهتری از آن می گیرد. از آنجایی که این تجهیزات، قیمت بالاتری دارند لذا این موضوع نیز بر قیمت لمینت قسطی تاثیر می گذارد.

 • ابزار های موتوری را در اختیار پزشک قرار می دهد
 • خونریزی غیر قابل بند آوردن
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • بیماران بیماریهای خاص و سرطانی
 • خشک کن کاغذی
 • لیست تجهیزات دندانپزشکی اندودنتیکس
از دست ندهید
۱۷ غذا که هرگز نباید در فریزر بگذارید

علاوه بر این ها آبچراتور، اندو پایلوت و گوتا کارت برای پر کردن و جراحی ریشهی دندان استفاده میشوند. در هر مطبی مطمئنا یک دستگاه استریل باید وجود داشته باشد تا تجهیزات پزشکان و دندانپزشکان، ضدعفونی شوند. دستگاه التراسونیک یکی از دستگاههایی است که با کمک آن میتوانید قبل از استریلیزاسیون از آن برای ضدعفونی کردن دستگاهها استفاده کنید. دستگاه پک اتوکلاو هم برای بسته بندی کردن ابزارها قبل از قرار دادن آنها در اتوکلاو استفاده میشود. بنابراین وقتی این تجهیزات را تهیه کردید باید به یاد داشته باشید که مهمترین وسیله برای استریل کردن وسایل، دستگاه اتوکلاو است. یک دستگاه دیگری که داشتنش در یک مطب بسیار مهم است، دستگاه آب مقطرساز است. فضا نگهدارنده دندان جلو از این دستگاه در کنار اتوکلاو برای استریل کردن وسایل جراحی و معاینه استفاده میشود. شرکت های بسیاری هستند که در زمینهی فروش انواع تجهیزات دندانپزشکی فعالیت دارند. انواع شرکت های ایرانی با زمینه کاری مختلف که به طور تخصصی یا کلی انواع مختلفی از تجهیزات را تولید میکنند. هنگامی که مواد پر شدگی به وسط دندان چسبانده میشود، به آن اینله و هنگامی که پر شدگی دربردارنده یک یا چند نقطه از دندان است یا سطح جونده دندان را میپوشاند، به آن آنله گفته میشود. اینله و آنله تا حد ممکن ساختارهای سالم دندان را محافظت میکنند و جایگزینی برای روکش هستند. اینله گاهی اوقات پرکردن Amped-up نیز نامیده می شود. اینله سطح دندان از دست رفته به خاطر پوسیدگی یا به دلایل دیگر را تشکیل می دهد. این نوع برای دندان ها شکل میگیرند و از طلا ساخته میشوند. در حال حاضر، می توان آنها را از سرامیک یا کامپوزیت ساخت و با رنگی که به دندان های شما بیشتر نزدیک است مطابقت داد. انله مشابه است، اما بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. آنها نیز سرامیک یا کامپوزیت هستند. روکش ها و کپ ها در واقع تجهیزات دندانپزشکی هستند که دندان را پوشش میدهند. آنها زمانی استفاده میشوند که دندان های اصلی آسیب دیده اند، ضعیف شده اند، با دندان های دیگر به خوبی متناسب نیستند، تغییر رنگ داده اند، و یا نیاز به فضایی برای بریج دارند.

از دست ندهید
فرق لاک ژل با لاک معمولی چیست؟

8. بعد از پایان درمان برخى کودکان مى خواهند والدینشان از آوردن آنها به دندانپزشکى احساس گناه کنند. بنابراین خود را به صورت قربانى نمایش مى دهند،اغلب باید جلوى این نمایش را بگیرید و به کودک یاد دهید که با خنده و غرور نزد شما بازگردد. وقتى کودکان همکارى لازم جهت انجام درمان هاى دندانپزشکى در مطب را ندارند میتوان درمان دندانپزشکى را تحت بیهوشى انجام داد. ۱-بیمارانى که به دلیل سن کم توانایى همکارى در مطب را ندارند. ۲- کودکانی که مشکلات جسمى، مغزى و پزشکى دارند. ۳-کودکانى که با وجود سن بالاتر ممکن است به دلیل ترس و اضطراب شدید اجازه انجام کار را ندهند. تشخیص این موارد به عهده دندانپزشک مى باشد. درمان هاى دندانپزشکى تحت نظارت متخصص بیهوشى در بیمارستان و توسط متخصص دندانپزشکى کودکان صورت مى گیرد . در مراجعه اولیه خود به مطب یا کلینیک دندانپزشکی، فضا و محیط را مورد بررسی قرار دهید. محیط مطب باید برای کودکان طراحی شده باشد، از رنگ آمیزی شاد برخودار بوده و تزئینات آن برای کودک جذاب باشد. همچنین از امکانات بازی و سرگرمی مناسب کودکان برخوردار باشد. تجهیزاتی که برای دندانپزشکی کودکان استفاده میشود کمی با بزرگسالان متفاوت است. این تجهیزات در اندازههای کوچکتر از تجهیزات عادی دندانپزشکی طراحی شدهاند. در مراجعه به مطب بررسی کنید تجهیزات دندانپزشکی ویژه کودکان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

[ بازدید : 5 ]

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا