راهنما خرید

بهترین مارک خودکار (راهنمای خرید)

هرچند که پیشرفت تکنولوژی و قلم‌های هوشمند باعث شده‌اند که شکل کلاسیک نوشتن کمی به حاشیه رانده شود و متدهای جدیدی را برای این‌کار ابداع و به دنیا معرفی کرده‌اند، اما آیا واقعا موفق شده‌اند آن حس یگانه‌ی نوشتن را تداعی کنند؟ کسی را سراغ دارید که در طول زندگی‌اش نوشتن با خودکار را تجربه نکرده باشد؟ شاید تا به حال نیازی به راهنمای خرید خودکار پیدا نکرده باشید و محتوای این مقاله کمی به نظرتان عجیب برسد اما وقتی راجع به چیزی حرف می‌زنیم که از همان دوران کودکی و تحصیل تا زمان مرگ برای نوشتن به آن نیاز خواهید داشت اوضاع کمی فرق می‌کند. شناخت دقیق‌تر یکی از مهم‌ترین نوشت‌افزارهایی که حداقل روزانه یک‌بار با آن سروکار دارید و آشنایی با بهترین مارک‌های خودکار وقت زیادی از شما نخواهد گرفت اما قطعا در تجربه‌ی نوشتاری‌تان تاثیر مثبتی خواهد داشت.

خودکارها یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین نوشت‌افزارهایی هستند که ما در طول روز بارها و بارها به آن مراجعه و بیشتر نیازمان به نوشتن را به وسیله‌ی آن‌ها برطرف می‌کنیم. از امضای یک قرارداد مهم کاری گرفته تا نوشتن خاطرات روزانه، یادداشت‌های شخصی یا حساب کتاب‌های روزمره، همه و همه احتیاج به خودکاری مناسب دارند که تا آخرین قطره‌ی جوهر همراه‌تان باشند. از اصلی‌ترین فایده‌های یک خودکار خوب بهبود خط نوشتاری شماست که همین یک مورد به ظاهر ساده اهمیت مطالعه درباره‌ی خودکار و شناخت بیشتر آن را دوچندان می‌کند.

خوب است بدانید که خودکارها براساس نوع استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود می‌توانند متنوع باشند و خودکاری که مثلا برای خوش‌نویسی استفاده می‌شود از خودکار طراحی متمایز است. پس برای شناخت بهترین مارک خودکار و داشتن درست‌ترین انتخاب لازم است پیش‌ از همه به این توجه شود که اصلا هدف از خرید این محصول چیست؟ با ما همراه باشید تا با این ابزار دوست داشتنی بیش از پیش آشنا شوید.

تاریخچه‌ی مختصر خودکارهای توپی یا بال پوینت‌ها

خودکارها بعد از خودنویس اختراع شدند و طول عمر کمتری نسبت به آن‌ها دارند

احتمالا شما هم مانند خیلی‌ها فکر می‌کنید که خودکارها با توجه به آن ساختار نسبتا مدرن و کاربردی‌شان باید اختراع تقریبا جدیدی باشند، اما باید بگوییم خیال اینکه بال پوینت‌ها یک کشف جدید و امروزی هستند تصوری کاملا غلط است و آن‌ها در واقع از قرن نوزدهم وارد زندگی بشر و عاشقان نوشتن شده‌اند. با این عمر نسبتا طولانی اما خودکارها واقعا از زمانی که اولین بار معرفی شدند تغییر چندانی نکرده‌اند. اولین حق ثبت اختراع برای خودکارهای توپی در ۳۰ اکتبر ۱۸۸۸ برای شخصی به نام جان لوید که در صنعت چرم فعالیت می‌کرد صادر شد. او در تلاش بود قلمی بسازد که قابلیت نوشتن روی سطح چرم را داشته باشد. (کسانی که با چرم سروکار دارند می‌دانند که هنوز هم برای نوشتن روی چرم باید از خودکارهای مخصوصی استفاده کرد.) جان لوید با استفاده از یک ساچمه‌ی فولادی بسیار کوچک که توسط یک سوکت ثابت نگه داشته شده بود تلاش کرد که ایده‌اش را بالفعل کند. اما خب تلاش‌های او به شدت شکست خورد و بدون اینکه بتواند از ایده‌ی هوشمندانه‌اش که منجر به اختراعی تازه شده بود استفاده‌ی تجاری بکند آن را را به کناری انداخت.

این ایده برای سال‌ها مسکوت ماند تا اینکه در اوایل سال ۱۹۰۰ تلاش‌هایی برای توسعه‌ی مجدد این طرح اولیه‌ی بسیار هوشمندانه انجام شد. در کمال تعجب این ایده به سرعت مطرح شد و به سرعت پتنت‌هایی در سراسر جهان برای انحصاری کردن آن ثبت شدند. تلاش‌هایی که هرچند منجر به خلق ثروت و محصول نشد اما تعداد پتنت‌های ثبت شده درباره‌ی آن ثابت کرد که ایده‌ی بال‌پوینت‌ها از نظر تجاری پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد.

مشکل اولیه‌ای که تقریبا تمام مخترعان با این قلم داشتند عدم پخش یکنواخت جوهر روی کاغذ بود. گرفتگی و عدم جوهررسانی و در مقابل پس دادن بیش از حد جوهر دو مشکل رایج اولین قلم‌های توپی ارائه شده بودند. اگر سوکت‌ها خیلی سفت بودند یا به اندازه‌ی کافی با ساچمه سفت نشده بودند، و یا جوهر قوام کافی را نداشت به ندرت پیش می‌آمد که جوهر بدون مشکل و کثیف‌کاری به کاغذ برسد.

این مشکلات تا زمانی که مخترعان به درک درستی از سازوکار پیستون و چگونگی استفاده از خاصیت مویینگی در محلول‌ها برسند ادامه داشت . البته جنبه‌ی مهم دیگری که باید مورد توجه قرار می‌گرفت قوانین گرانش و نحوه‌ی تاثیرپذیری قلم هنگان انتقال از حالت عمودی به افقی بود.

لازلو بیرو روزنامه‌نگار مجارستانی اولین فردی بود که موفق به اختراع خودکار شد

با وجود تمام این پیشرفت‌ها خودکار باز هم ابزاری ناقص به حساب می‌آمد که تا تکامل فاصله داشت. در واقع سرخوردگی یک سردبیر روزنامه‌ی مجارستانی به نام لازلو بیرو از عملکرد قلم خودنویسش باعث شد تا خودکارهای توپی چرخشی ۱۸۰ درجه به سمت فراگیر شدن داشته باشند. بیرو دریافته بود که جوهر به کار رفته در روزنامه‌اش خیلی سریع خشک می‌شود که این ویژگی – برخلاف جوهر قلم‌ خودنویسش – باعث ایجاد لکه در کاغذ نمی‌شود. همین مسئله باعث شد که سعی کند خودکاری بسازد که از همان جوهر چاپ روزنامه در آن استفاده شود. او با کمک برادرش که از بخت خوب یک شیمیدان بود جوهر چسبناکی ابداع کرد و آن را در یک خودکار قرار داد. ایده‌‌ای رادیکال که با موفقیت یک جوهر مناسب را با مکانیزم نوک توپی چفت کرد که نه تنها از خشک شدن جوهر در مخزن جلوگیری می‌کرد بلکه اجازه می‌داد تا جوهر به صورت یکنواخت و کنترل شده روی کاغذ جریان یابد. بیرو این کشف بزرگ و اختراع فوق‌العاده‌اش را در سال ۱۹۳۸ به ثبت رساند و بدین ترتیب خودکارهای امروزی وارد زندگی ما شدند.

خودکار چیست؟

طرحی شماتیک از اولین نسل خودکارهای امروزی که لازلو بیرو و برادرش آن را طراحی کرده‌اند

خودکار یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای نوشتن است که می‌توان آن را رایج‌ترین نوشت‌افزار جهان دانست. این وسیله‌ی به ظاهر ساده تنوع فوق‌العاده‌ای در شکل و مدل دارد که کاربرد هرکدام‌شان بر اساس نیاز مصرف کننده متفاوت است اما اصلی‌ترین شاخصه‌ای که همه خودکار را با آن می‌شناسند، بدنه‌ی پلاستیکی نازکی است که مخزنی لوله‌ای در آن تعبیه شده و مقدار معینی جوهر در خود ذخیره می‌کند.

در تعریف تخصصی‌تر، قلم نوک‌ساچمه‌ای یا نوک توپی که در اصطلاح عامیانه به آن خودکار گفته می‌شود، گونه‌ای از قلم و ابزارهای نوشتاری مدرن است. خودکار دارای یک لوله‌ی داخلی است که درون آن با جوهری بر پایه‌ی آب یا روغن پر شده است. این جوهر که به آن رزانه نیز گفته می‌شود ماده‌ی چسبناکی است که با چرخش ساچمه یا گوی کوچک فلزی (با ۰٫۷ تا ۱٫۶ میلی‌متر قطر) از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید در نوک آن، جریان یافته و روی کاغذ پخش می‌شود.

از دست ندهید
راهنمای خرید یخچال فریزر + بررسی اهمیت امکانات و قابلیت ها در راهنمای خرید یخچال

ساختار خودکار بسیار ظریف و در عین حال فوق‌العاده ساده است. تقریبا تمام خودکارها غیر از مدل‌هایی خاص، از سه قسمت اصلی ساچمه و گوی در نوک و محل برخورد با کاغذ، بدنه‌ یا سوکت نگهدارنده‌ی ساچمه و نهایتا مخزن جوهر غلیظ تشکیل شده‌اند. در ادامه سراغ بررسی انواع خودکار، بهترین مارک خودکار و همچنین کاربرد هر یک از آن‌ها خواهیم رفت.

انواع خودکار بر اساس کاربرد و ظاهر

یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های تقسیم‌بندی انواع خودکار به دسته‌های مختلف، بررسی آن‌ها از نظر ظاهر است. اغلب ظاهر هر خودکار با نوع کاربری آن ارتباط مستقیم دارد، به همین دلیل هردو در یک دسته‌بندی قرار می‌گیرند و کار شما را در انتخاب بهترین خودکار آسان‌تر می‌کنند.

خودکار کلاسیک

خودکار بیک از خاطره‌انگیزترین برندهای خودکار میان نسل‌های مختلف است

آن دسته از خودکارهای ساده‌ و دم‌دستی که تنها برای کاربردهای روزانه استفاده می‌شوند، بدنه‌ی آن‌ها از جنس پلاستیک ارزان بوده و معمولا دارای قیمت پایین‌تری هستند. نوشتارهای درسی، شغلی و غیره از جمله استفاده‌هایی است که برای این نوع خودکار می‌توان در نظر گرفت. این خودکارها دارای جوهر استاندارد هستند و هیچ ویژگی خاصی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

از دیگر ویژگی‌های مهم این نوع خودکار دوام بالا و امکان استفاده‌ی طولانی‌ مدت از آن‌هاست که از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است. از جمله شناخته شده‌ترین انواع خودکار کلاسیک، خودکار بیک فرانسوی است که تقریبا همه‌ی ما با آن آشنا هستیم و از نوشتن با آن خاطره داریم. این خودکار همچنین بهترین مارک خودکار برای مدرسه و مناسب‌ترین انتخاب برای دانش‌آموزان است زیرا اولا، در صورت گم شدن ضرر چندانی نمی‌کنید، ثانیا، نوک خاص آن باعث زیباتر شدن خط‌تان خواهد شد. به شما قول می‌دهیم.

خودکار بیک مدل کریستال لارج - بسته 2 عددی

خودکار لوکس، کلکسیونی یا هدیه

خودکارهای لوکس از بهترین انتخاب‌ها جهت هدیه دادن هستند

برخی از انواع خودکار که تحت عنوان لوکس و نفیس از آن‌ها یاد می‌شود، بیشتر برای هدیه دادن و یا استفاده‌های خاص مثل امضای قراردادهای تجاری مهم یا قباله‌ی ازدواج استفاده می‌شوند. بدنه این خودکارها معمولاً از جنس‌ فلز و در برخی موارد، از مواد گران‌تر مثل طلا، نقره و تیتانیوم ساخته شده‌اند و خرید آن‌ها برای استفاده‌ی روزانه صرفه‌ی اقتصادی ندارد. برخی شرکت‌ها امکان سفارشی‌سازی این مدل را به مشتری می‌دهند و آن‌ها می‌توانند با صرف کمی هزینه‌ی بیشتر مدل کاملا خاص و یگانه‌ی خودشان را در دکور کتابخانه و یا کلکسیون خودکارهای‌شان داشته باشند.

از دیگر نکات جالبی که درباره‌ی خودکارهای لوکس وجود دارد ساخت تنها یک عدد از بعضی مدل‌های مخصوص است. این مدل‌ها که به کلکسیونی معروف هستند قیمت بسیار بالایی داشته و تنها یک نمونه از آن‌ها در دنیا موجود است. خودکارهای لوکس برای کسانی که عاشق جلب توجه هستند بهترین گزینه برای نوشتن است.

خودکار پیر کاردین مارشال نیمه طلایی مدل Marshal-Gl

خودکار فانتزی

خودکارهای فانتزی به قدری زیبا و حال خوب کن هستند که به سختی می‌توان در برابر وسوسه‌ی خریدشان مقاومت کرد

خودکارهای فانتزی در واقع همان خودکارهای کلاسیک هستند که شرکت‌های باهوش تولید لوازم‌التحریر با ایجاد تغییرات جذاب و دوست داشتنی روی ظاهر و جوهرشان آن‌ها را تبدیل به محصولاتی پرطرفدار و وسوسه‌انگیز برای قشر کودک و نوجوان کرده‌اند. از جمله‌ی این تغییرات حال خوب کن می‌توان به افزودن شبرنگ، اکلیل، عطر و مواردی از این دست به جوهر خودکار اشاره کرد که آن‌ها را به گزینه‌ی مناسب برای هدیه دادن به کودکان تبدیل کرده است.

همچنین به وجود آوردن تغییراتی در قطر و طول انواع خودکار، خمیده و نامتعارف کردن ساختار آن، استفاده از نشانه‌هایی مانند اسب تک شاخ، شکل میوه‌ها و حتی خوراکی‌ها در بدنه‌ی خودکار از جمله اقداماتی است که در فرآیند تولید خودکار فانتزی انجام می‌شود. در کل سیاست کارخانه‌های تولید لوازم‌التحریر، خاص‌تر و عجیب‌تر کردن شکل خودکارهای فانتزی در راستای جلب حداکثری مشتری است.

به طور کلی هرگونه تغییر در رنگ خودکار یا بدنه و شکل ظاهری می‌تواند آن را تبدیل به یک خودکار فانتزی کند که تعداد زیادی از بزرگسالان نیز خریدارشان هستند. توجه کنید که از این خودکارها فقط در موارد خاص استفاده می‌شود  و معمولا برای استفاده‌های دائمی و رسمی! توصیه نمی‌شوند.

خودکار مدل فانتزی طرح شکلات
خودکار نامرئی آپیت کد 01

خودکار طراحی

تکنیک طراحی با خودکار یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین تکنیک‌های نقاشی است

یکی از تکنیک‌های شناخته شده در نقاشی و هنر امروزی، طراحی با خودکار است. اما نکته‌ی مهم در این زمینه، استفاده از خودکار مخصوصی است که بهترین نتیجه را برای فرد هنرمند در پی داشته باشد. به همین دلیل هنگام انتخاب محصول مورد نظر از میان انواع خودکارها، باید پیش از هرچیز به نوک خودکار توجه ویژه‌ای داشته باشید.

یکی از بهترین محصولاتی که در این زمینه حرف اول را می‌زند خودکار ساچمه‎‌ای بیک است. این خودکار و محصولاتی که ضخامت نوک آن‌ها به این اندازه است (تقریبا ۱ میلی‌متر) برای طراحی و خوشنویسی با خودکار بسیار مناسب هستند. به طور کلی خودکار طراحی باید به گونه‌ای انتخاب شود که بتوان با کم و زیاد کردن فشار دست، میزان جوهردهی آن را کم و زیاد کرد. یکی از ترفندهایی که در طراحی و خوشنویسی با خودکار می‌توانید به کار ببرید استفاده از یک سطح نرم مانند چرم زیر کاغذ است که بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

از اساسی‌ترین نکاتی که هنگام طراحی با خودکار باید به آن توجه کنید شیوه‌ی رنگ‌آمیزی است. در نظر داشته باشید که رنگ‌آمیزی با خودکار متفاوت از رنگ‌آمیزی با مداد است و روش منحصربه‌فرد خودش را دارد. برای رنگ‌آمیزی با خودکار، ابتدا باید خطوطی را به صورت هاشور ایجاد کرد و لایه لایه به تکمیل رنگ قسمت مورد نظر پرداخت. به همین دلیل معمولا استفاده از رنگ‌های ترکیبی و خرید انواع خودکار در بسته‌های چندتایی مفید واقع می‌شود.

خودکار مشکی بیک کریستال سافت - بسته 2 عددی

خودکار حرارتی

خودکار به عنوان وسیله‌ای اساسی برای کشیدن طرح و نقشه کاربردهای فراوانی در هنرهایی مانند چرم‌دوزی، گلدوزی، طراحی روی پارچه، سفال و غیره دارد و بهترین انتخاب برای استفاده در این زمینه‌ها خودکار حرارتی است. ویژگی منحصربه‌فرد خودکار حرارتی، امکان پاک شدن اثر آن از سطح موردنظر با حرارت دادن است و کاربردی‌ترین خودکار برای استفاده‌ی هنرمندان این رشته‌ها محسوب می‌شود.

حتما مطلع هستید که در هنرهایی از این دست که تمیزی و ظرافت حرف اول را می‌زند وجود حتی یک نقطه‌ی اضافه می‌تواند منجر به خراب شدن کل اثر شود اما با استفاده از خودکار حرارتی این نگرانی برای همیشه رفع خواهد شد زیرا پس از کشیدن طرح روی سطح موردنظر، می‌توان با حرارت‌دهی به آن، اثر خودکار را محو کرد. توجه داشته باشید برای این‌کار حرارت به صورت موضعی و با استفاده از وسایلی مانند سشوار و اتو روی سطح تابانده شود تا از تغییر شکل متریال جلوگیری به عمل آید.

از دست ندهید
از کجا لپ تاپ بخریم؟
خودکار خیاطی محو شونده ریپاید کلین کد 360

خودکار بهداشتی (ضد ویروس – ضد میکروب)

با فراگیر شدن ویروس منحوس کرونا و حساسیت بیشتر مردم به استفاده از وسایل شخصی خودکارهایی وارد بازار شدند که متریال خاصشان آن‌ها در برابر آلودگی محافظت می‌کرد. این خودکارها که به خودکار ضد میکروب معروف هستند کم‌کم جای خود را میان مردم باز کرده و شاهد همه گیر شدن استفاده از آن در مکان‌هایی نظیر رستوران‌ها و درمانگاه‌ها هستیم.

اصلی‌ترین ویژگی که این خودکار را نسبت به سایر خودکارها متمایز می‌کند ممانعت از رشد هرگونه ویروس و باکتری در محیط و پیشگیری از انتشار بیماری‌هاست. خوشبختانه رنگ‌بندی‌های مختلفی از این محصول در سطح بازار وجود دارد و با کمی هزینه‌ی بیشتر می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه و سلامتی‌تان را تضمین کنید.

انواع خودکار بر اساس نوع جوهر

خودکارها دارای دو نوع جوهر هستند، جوهر بر پایه‌ی روغن و جوهر بر پایه‌ی آب

در خصوص تقسیم‌بندی خودکار بر مبنای جوهر می‌توان به دو دسته‌ی خودکار روغنی و ژله‌ای اشاره کرد. اغلب خودکارهایی که ما به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم دارای جوهر روغنی هستند. این نوع جوهر سرعت خشک شدن کم‌تری دارد و در صورتی که سرعت نوشتن‌تان کم است استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم زیرا در صورت برخورد با دست بلافاصله روی کاغذ پخش شده و کثیفی به بار می‌آورد.

نوع دیگری از جوهر که در خودکارها استفاده می‌شود به جوهر ژله‌ای معروف است. جوهر ژله‌ای به عنوان ماده‌ای بر پایه‌ی آب، رنگ‌دانه‌های متعددی را در خود جای داده است و تنوع رنگ بالایی دارد. از جمله تفاوت‌های خودکار ژله‌ای و خودکار روغنی، سرعت بالای خشک شدن خودکارهای ژله‌ای است. این جوهر پس از خشک شدن حالتی مات به خود می‌گیرد که جلوه‌ای بسیار شیک به نوشته‌ها و طرح‌ها می‌بخشد. همچنین خوب است بدانید که خودکارهای ژله‌ای بر روی سطوح و کاغذهای تیره جلوه‌ی بهتری دارند.

انواع خودکار براساس نوع مخزن

خودکارها به طور کلی به سه دسته‌ی پلمپ، کاتریجی و قابل شارژ تقسیم می‌شوند.

خودکار با مخزن جوهر قابل شارژ

تمام خودکارها دارای مخزن جوهر بوده و به تبع آن نوک مخصوصی دارند که ریزش جوهر را از درون مخزن کنترل می‌کند. این مدل از انواع خودکار، معمولا دارای درپوشی مناسب است تا از خشک شدن جوهر درون مخزن جلوگیری شود. مخزن این خودکارها معمولا قابل پر شدن مجدد است.

خودکار کارتریجی یا یک‌بار مصرف

جوهر برخی دیگر از خودکارها در قالب کارتریج‌های یک‌بار مصرف تأمین می‌شود و قابل شارژ مجدد نیست. پراستفاده‌ترینِ خودکارها که در کیف و خانه‌ی هرکدام‌مان حداقل یکی از آن‌ها پیدا می‌شود. جوهر این خودکارها در مخزنی پلمپ قرار دارند که پس از استفاده قابلیت تعویض و یا شارژ شدن ندارند. البته می‌توانید با کمی جستجو مخزن‌های یدک متناسب با همان بدنه را پیدا کرده و استفاده کنید اما از آنجایی که این‌کار هیچ توجیه اقتصادی ندارد توصیه‌ی ما خرید مجدد خودکار یک‌بار مصرف است.

خودکار مجهز به کانورتر (مبدل)

این نوع خودکار با طراحی خاصی که دارد، دارای یک مبدل درون بدنه‌ی خود است. مبدل به شما این امکان را می‌دهد که به جای کارتریج جوهر، خودتان مخزن جوهر خودکار عزیزتان را شارژ کنید. البته برای این‌کار نیاز به خرید یک بطری جوهر اضافه دارید که هزینه‌ی آن در برابر لذتی که این‌کار به شما می‌دهد هیچ است. مهم‌ترین مزیت این نوع خودکار دادن حق انتخاب به مصرف کننده است زیرا با استفاده از این نوع خودکار می‌تواند انواع گوناگونی از جوهر را با مارک‌ها و رنگ‌های مختلف امتحان کرده و از نوشتن و طراحی با آن‌ها لذت ببرد.

در آخر، تنوع جوهر و امکان تعویض آن شاید برای نگارش معمولی اهمیت زیادی نداشته باشد، اما در برخی موارد مثل خوشنویسی و طراحی با خودکار بسیار مهم و کاربردی است.

انتخاب بهترین خودکار با توجه به نوک

نوک خودکار یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است که باعث شکل‌گیری سبک شما در نوشتن می‌شود و بسته به سلیقه‌ی افراد می‌تواند درشت یا نازک باشد. همچنین درشتی و نازکی نوک خودکار از اثرگذارترین عوامل در داشتن خطی زیبا و دلنشین است.

خودکار با نوک درشت

تجارت تولید خودکار از پرسودترین تجارت‌های دنیاست

اگر سبک نوشتن شما گسترده و بافاصله است و دست‌خط درشتی هم دارید، بهترین خودکار برای شما خودکاری با نوک درشت است تا حروفی که می‌نویسید، به درستی و با تناسب شکل بگیرند. به این ترتیب طول خطوط با ضخامت‌ آن‌ها تناسبی ایجاد می‌کند که چشم‌نواز می‌شود و دست‌خط شما را بهتر نشان می‌دهد. فراموش نکنید که تناسب یکی از مهم‌ترین نکته‌ها برای زیباتر شدن دست‌خط است.

خودکار با نوک نازک

شاید کمی عجیب باشد اما خودکارهایی که نوک نازک دارند باعث زشت شدن دستخط شما می‌شوند

اگر از کسانی هستید که دست‌خط ریزی دارند و حروف و کلمات را به صورت فشرده، تو هَم تو هَم و نزدیک به هم می‌نویسند، بهترین انتخاب برای شما خودکاری با نوک ظریف و نازک است. علت این توصیه، سوای زیبایی و تناسب خط، امکان خوانده شدن آن توسط افراد است، زیرا وقتی شما حروف را ریز و فشرده می‌نویسید، برای مثال دایره‌ی توخالی حروفی مانند م، ف، ق و … پر می‌شود و خط شما را ناخوانا و زشت می‌کند.

چند نکته‌ی مهم دیگر برای خرید خودکار

برای انتخاب بهترین مارک خودکار، مخصوصا بهترین مارک خودکار برای مدرسه و کودکان باید قطر بدنه و وزن خودکار را نیز در نظر بگیرید. همچنین توجه به شکل ظاهری خودکار علی‌رغم اینکه بحثی کاملا سلیقه‌ای است اما از شاخصه‌هاییست که باید حتما به آن توجه شود. در ادامه تمام نکاتی را که برای یک انتخاب مناسب باید مدنظر داشته باشید ریزبه‌ریز بررسی کرده‌ایم.

قطر بدنه:

انتخاب خودکار مناسب حتی می‌تواند در استایل شخص اثر مثبت داشته باشد

بهترین خودکار برای نگارش طولانی مدت باید بدنه‌ای کاملا استاندارد و متناسب با دست شما داشته باشد. خودکارهای فانتزی و یا ودکارهایی با بدنه‌ی بیش از حد باریک یا قطور، انتخاب مناسبی برای نوشتن‌های طولانی مدت نیستند و باعث درد انگشتان دست و در مواردی تغییر شکل نوک انگشتان و ناخن‌ها می‌شوند. می‌بینید! انتخاب درست خودکار درست حتی در زیبایی هم تاثیرگذار است!

از دست ندهید
راهنمای جامع خرید جارو رباتیک های شیائومی و مقایسه انواع مدل ها + ویدیو

وزن

هنگام خرید خودکار توصیه می‌شود حتما آن را بلند کرده و وزنش را بررسی کنید. سعی کنیدخودکار را متناسب با میزان استفاده و حالتِ در دست گرفتن خاص خودتان انتخاب کنید. خودکارهای لوکس و گران‌قیمت معمولا بدنه‌ای فلزی و سنگین دارند؛ بنابراین اگر عادت دارید خودکار را به صورت نسبتا عمودی نگه دارید، خودکارهای با این جنس بدنه دست شما را زود خسته خواهند کرد و مچ دست فرسوده و دردناک می‌شود.

سطح بدنه خودکار

نوشتن با خودکار یکی از آرامش‌بخش‌ترین کارهایی است که برای رفع استرس می‌توانید به آن مراجعه کنید

اگر مقطع خودکار کاملا گرد بوده و سطح صافی داشته باشد، در دست لیز می‌خورد و نوشتن را دشوار می‌کند. برای حل این مشکل بسیاری از برندها محصولات‌شان را با بدنه‌ای چندضلعی ساخته و روانه‌ی بازار کردند. همچنین در یک سوم پایین آن‌ها که محل قرارگیری انگشتان است متریالی قرار دادند که مقداری اصطکاک داشته باشد. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تجربه‌ی نوشتنی راحت خودکارهای گریپ هستند که با قرار دادن پلاستیکی نرم، ضد عرق و ضد اصطکاک در یک سوم انتهایی خودکار و نزدیک قرارگیری نوک حداکثر راحتی را برای استفاده کننده به ارمغان می‌آورند.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه شود زوایای خودکارهای دارای بدنه‌ی چندضلعی هستند. این خودکارها نباید زوایای تیزی داشته باشند تا به دست فشار و آزار وارد نشود.

قیمت مناسب

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که در حین خرید خودکار به آن توجه بسیار زیادی می‌شود قیمت این نوشت‌افزار است. به دلیل آن‌که قیمت محصولات وارداتی نسبت به محصولات ایرانی بالاتر است، افرادی که با کمبود بودجه مواجه هستند بهتر است برندهای خوشنام ایرانی را برای خرید انتخاب نمایند. چرا که این برندها با ارائه‌ی محصولات بسیار باکیفیت و کاملا رقابتی به مشتریان توانسته‌اند نیاز آنها برای خرید یک خودکار خوب و ایده آل را به خوبی مرتفع سازند. در ادامه بهترین خودکار ایران، بهترین مارک خودکار سفید و بهترین مارک خودکار رنگی را برای‌تان معرفی خواهیم کرد.

بدنه‌ی ارگونومیک

با وجود قلم‌های نوری و کاغذهای دیجیتال هنوز هم نوشتن با خودکارهای کلاسیک روی کاغذ جایگاه خودشان را از دست نداده‌اند

یک خودکار خوب و ایده‌آل در وهله‌ی اول باید طراحی استاندارد و ارگونومیکی داشته باشد که در صورت استفاده‌ی بلند مدت دست کاربر راخسته نکند و باعث آسیب به آن نشود. امروزه کارخانجات تولید کننده‌ی خودکار به طراحی بدنه‌ی این نوشت‌افزار اهمیت بسیار زیادی می‌دهند و با استخدام برترین طراحان محصول سعی دارند خودکارهایی با بالاترین سطح ارگونومی را به بازار معرفی کنند.

توصیه‌ی ما به شما اینست که به‌طور کلی سعی کنید در حین خرید، از انتخاب خودکار هایی که بدنه صاف و صیقلی دارند خودداری کنید. چرا که این خودکار‌ها در دست لیز می‌خورند و نوشتن با آن‌ها پروسه‌ای عذاب‌آور خواهد بود. خودکارهایی هم که از زوایای تند و تیزی برخوردارند ممکن است در حین نگارش طولانی در دست فرو بروند و دست فرد را دچار آسیب کنند. علاوه بر این، ارتفاع و قطر خودکار نیز باید به صورت استاندارد طراحی شده باشد. همچنین وزن کم خودکار باعث راحتی و بالا رفتن سرعت نوشتن می‌شود که نباید از آن غافل شد.

روان بودن جوهر

اصلا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خودکار خوب و ایده‌آل برخورداری از جوهردهی متناسب و خوب است تا کار نگارش با آن به صورت روان و سریع انجام شود. نوشتن با خودکارهایی که روان نیستند و یا قطع و وصلی دارند یک چالش بزرگ محسوب می‌شود که می‌تواند منجر به بروز خستگی در دست نگارنده و سرخورگی روانی او شود. بحث جوهر روان خودکار و البته پس ندادن جوهر مبحثی اساسی است که حتما در حین خرید باید به آن دقت شود.

رنگ خودکار

نوشتن طولانی با رنگ‌هایی نظیر قرمز و سبز باعث خشتگی چشم می‌شود

در خصوص انتخاب رنگ مناسب برای خودکار باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از برخی رنگ ها نظیر سبز و قرمز می تواند منجر به بروز خستگی دوبینی در چشم شود. به همین خاطر برای نوشتن مطالب طولانی بهتر است رنگ هایی نظیر آبی یا مشکی را انتخاب نمایید.

معرفی برخی از بهترین برندهای خودکار ایرانی و خارجی

تولیدات نوشت‌افزار هم در داخل کشور و هم در سطح جهانی آن‌چنان گسترده است که نمی‌توان یک برند را به عنوان بهترین مارک خودکار معرفی کرد. همچنین موارد مصرف به عنوان یک معیار می‌تواند متفاوت باشد. اما آن‌چه سبب می‌شود یک برند را در حالت کلی به عنوان برند خوب خودکار بشناسیم، این موارد است:

 • سابقه‌ی برند
 •  کیفیت و مرغوبیت
 •  رضایت مشتریان در بازه‌های زمانی طولانی
 •  تنوع محصولات
 •  قیمت مناسب
 • استفاده از تکنولوژی روز دنیا
 • نوآوری

بهترین خودکار ایرانی

۱. کیان

کیفیت خودکارهای کیان به دلیل استفاده از مواد اولیه‌ی مرغوب و به‌کارگیری فناوری‌های روز دنیا بالاتر از دیگر محصولات مشابه داخلی است و به کشورهای همسایه نیز صادر می‌شود. خودکارهای کیان برای نوشتن بسیار عالی هستند و عرضه‌ی تکی و عمده‌ (بسته‌های پنجاه عددی) و همچنین قیمت مناسب آن‌ها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای مدارس تبدیل می‌کند.

خودکار صفا سری کیان بسته 50 عددی

۲. کنکو

این برند بسیار باکیفیت ایرانی از محصولات شرکت رزتحریر یزد است که تحت لیسانس کنکوی کانادا به تولید خودکار می‌پردازد. خودکارهای کنکو در سه مدل فینو، اکسل و آفیس تولید و عرضه می‌شوند که از نظر قیمت کمی باهم متفاوتند اما از لحاظ کیفیت و کارایی در بالاترین سطح قرار دارند.

خودکار کنکو مدل فینو بسته 10 عددی

۳. پنتر

شرکت عالی تحریر پارسیان برند خودکار پنتر را تولید می‌کند. شرکتی که با عرضه‌ی محصولات گسترده و باکیفیت نگاه‌ها را به سوی خودش جلب کرده و کاملا در حال رقابت با محصولات خارجی است. محصولات پنتر نمونه‌ی بهترین مارک خودکار ایرانی هستند که با تنوع رنگ بالا تولید و عرضه می‌شوند. با خیال راحت محصولات این شرکت را تهیه و استفاده کنید.

خودکار پنتر مدل SP 101 بسته 2 عددی

۴. پلیکان

شرکت سوئیسی پلیکان یکی از معتبرترین نام‌ها در زمینه‌ی لوازم‌التحریر است که نسبت به سایر برندهایی که تا اینجا معرفی شدند، سابقه‌ی قدیمی‌تری دارد. خودکارهای تولیدی این شرکت در ایران تحت لیسانس کمپانی اصلی هستند و بالاترین کیفیت را در کنار مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهند.

خودکار پلیکان مدل ریس بسته 6 عددی

۵. صدف

نمونه‌ای ایرانی از کیفیت مناسب. اگرچه سابقه‌ی کار این تولید کننده چندان طولانی نیست اما توانسته با ارائه‌ی قیمت رقابتی رضایت خریداران را جلب کند. خودکارهای صدف در رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند و کیفیت قابل قبولی نیز دارند.

از دست ندهید
بهترین فرش ماشینی ایرانی کدام است؟
خودکار مدل صدف کد S1 بسته 2 عددی

۶. سی‌کلاس

سی کلاس یکی دیگر از شرکت‌هایی است که تحت لیسانس شرکت‌های خارجی مشغول تولید محصول است. این شرکت از سال ۱۳۶۸ آغاز بکار کرده است و در ابتدا با شناخت خلاءهای بازار برای واردات لوازم‌التحریر و نوشت افزار مناسب ، توقعات مردم و بازار را برآورده کرد و اکنون با راه‌اندازی خط تولید خودش به تولید محصولات باکیفیت و متنوع می‌پردازد. حتما تبلیغ لاک‌ غلط‌گیر این شرکت را از تلویزیون به خاطر دارید.

خودکار سی کلاس مدل Easy Office کد EO-110 بسته 30 عددی

بهترین برندهای خودکار خارجی

۱. فابرکاستل

این برند قدیمی‌ترین تولید کننده‌ی لوازم‌التحریر در جهان محسوب می‌شود که معیار کیفیت و اصالت در صنعت نوشت‌افزار است. خودکارهای فابرکاستل ترکیبی از کیفیت و زیبایی هستند.

خودکار فابرکستل مدل اسپید x 7

۲. شیفر

نمونه‌ای از بهترین مارک خودکار و یکی از ده برند برتر تولید لوازم‌التحریر در جهان شیفر است. توجه وسواس‌گونه به رعایت ارگونومی در طراحی و ساخت خودکارهای شیفر سبب شده آن‌ها به خوش‌دستی معروف باشند.

خودکار شیفر مدل Vfm

۳. پارکر

این نام آشنا مربوط به بهترین مارک خودکار از نظر محبوبیت است. محصولات این برند منحصربه‌فرد آن‌قدر مرغوب و معتبر هستند که بسیاری از شخصیت‌های برجسته یکی از آن@ها را در جیب کتشان دارند.

خودکار شیفر مدل Vfm

خودکار سفید

خودکار سفید یا اسمی که به آن معروف است یعنی راپید سفید برای اغلب علاقمندان به هنر به خصوص طراحان و نقاشان کلمه‌ی آشنایی است. دانشجویان معماری نیز با این نوشت‌افزار کارهای زیادی انجام می‌دهند و یکی از اصلی‌ترین ابزارهای طراحی آن‌ها محسوب می‌شود. هرچند که در بازار ایران به این خودکار خودکار ژله‌ای سفید یا یا ماژیک سفید! هم گفته می‌شود.

بیشتر استفاده‌ی خودکار سفید برای نوشتن روی کاغذهای رنگی یا سیاه‌برگ است. با توجه به محبوبیت بسیار زیاد کاغذهای رنگی و سیاه، این مدل خودکار اصولا برای ایجاد جذابیت بیشتر روی کاغذ طراحی شده است. در ادامه بهترین مارک خودکار سفید را معرفی خواهیم کرد.

کاربرد خودکار سفید چیست؟

معمولا خودکار سفید در اسکیس معماری، سیاه قلم، مداد رنگی و تکنیک‌های کاغذی برای چند منظور استفاده می‌شود:

 • کشیدن متریال شیشه و آب درمعماری و همچنین تفکیک فضاها
 • ایجاد نور در نقاشی
 • کشیدن مو و ریش سفید

برای انجام تکنیک‌های بالا روش‌های دیگری نیز وجود دارد. اما استفاده از خودکار سفید یکی از مرسوم‌ترین آن‌هاست. همان‌طور که می‌دانید روی مواد براق و نیمه براق در سمتی که نور تابیده می‌شود، یک خط نورانی تشکیل می‌شود که به آن لبه‌ی نور یا هایلایت گفته می‌شود. کشیدن این عارضه یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که با این خودکار می‌توانید اجرا کنید.

تفاوت خودکار سفید، راپید سفید و ماژیک سفید طراحی

اگرچه بسیاری از فروشندگان همه این موارد را به یک نام می‌شناسند اما هریک از این لوازم‌التحریر کاربرد مخصوص به خود را دارند و برای هدف خاصی استفاده می‌شوند. تفاوت اساسی این سه محصول در ساختار نوک آن‌ها می‌باشد. سر راپید سوزنی شکل است. در راپید های دائمی نوک سوزن مانند سرنگ نازک است و به مخزن جوهر راه دارد اما در راپیدهای یک‌بار مصرف نوک راپید با نوک نمدی پوشانده شده است.

نوک خودکار سفید ساختاری مشابه روان‌نویس دارد. در نوک این خودکار ساچمه‌ی گردانی وجود دارد که برای انتقال رنگ روی کاغذ استفاده می‌شود. در ماژیک سفید که به آن مارکر هم می‌گویند، نوک نمدی وظیفه‌ی انتقال رنگ روی کاغذ را بر عهده دارد.

به‌طور کلی در هنگام خرید این خودکار کافی است که به نوک آن دقت کنید تا دچار اشتباه نشوید. رنگ این خودکار معمولا مانند گواش قابلیت پوشش بالایی دارد اما این بافت سفید باید یکنواخت روی سطح کاغذ پخش شود.

بهترین خودکار سفید چه ویژگی دارد؟

در اینجا قصد داریم ویژگی های مهمی که در خرید خودکار سفید مهم هستند را معرفی کنیم. برخی از این ویژگی ها باعث افزایش قیمت خودکار سفید می شوند اما ممکن است بسته به کار خود ناچار به استفاده از آن شوید و بهترین مارک خودکار سفید را خریداری کنید.

مهم‌ترین عواملی که باید هنگام خرید این خودکار در نظر گرفته شود میزان پوشش، روان بودن و ضخامت خط خودکار است. اگرچه برندهای متفاوتی در بازار خودکار وجود دارند و کیفیت هرکدام نیز بسیار متفاوت است اما شما باید با توجه به انتطاری که از خودکار خود دارید این موارد را طبقه بندی کنید تا خودکار مناسبی برای خود تهیه کنید.

ضخامت خط خودکار سفید

برای بررسی ضخامت خط خودکار می‌توانید روی مقوای سیاه خط‌های افقی رسم کنید. با رسم خط می‌توانید میزان روان بودن و ضخامت خط را تست کنید و در صورت رضایت خرید خود را انجام دهید. برای بررسی دقیق‌تر می‌توانید این تست را روی کاغذ آبرنگ نیز انجام دهید.

روان بودن خودکار

برای بررسی این ویژگی خودکار افراد مختلف از روش‌های مخصوص به خود استفاده می‌کنند اما پیشنهاد ما به شما استفاده از کاغذ گراف است. کاغذ گراف به دلیل زبری سطج می‌تواند میزان کیفیت این ویژگی را به خوبی نمایش دهد. هم چنین این کاغذ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نمایش بهتر رنگ سفید است.

پوشش جوهر

برای بررسی این ویژگی خودکار سفید می‌توانید از کاغذ فابریانو استفاده کنید. با کشیدن خطوط افقی یا منحنی روی این کاغذ میزان پوشش جوهر خودکار به راحتی قابل مشاهده است.

تمام ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم می‌تواند بر اساس نظر شخصی طراح و نیاز او در مدل‌های مختلف متفاوت باشد اما با رعایت همین نکات به ظاهر ساده می‌توان از هدر رفت وقت و هزینه جلوگیری کرد و بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشت. به طور کلی یکنواخت بودن بافت و میزان سفیدی جوهر خودکار فاکتورهایی است که توجه به آن‌ها اولویت دارد. یکی از بهترین انتخاب‌هایی که برای یک خودکار سفید بسیار باکیفیت و حرفه‌ای دارید خودکار سفید برند ساکوراست که به حق بهترین مارک خودکار سفید است. این خودکار با بالاترین استانداردها تولید شده است و تمامی شاخصه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را در خود دارد.

روان نویس سفید ساکورا مدل 08 سایز 0.8

چند توصیه‌ی مهم

۱. قیمت خودکار سفید یک فاکتور مهم در خرید آن است. برخی از برندهای بازار ممکن است تمام ویژگی‌های مدنظر شما را داشته باشند اما قیمت سرسام‌آورشان از خرید منصرف‌تان کند. برخی برند‌های ایرانی کیفیتی هم‌پای برندهای خارجی دارند و با کمی تخفیف می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

از دست ندهید
نگهدارنده کتاب کتابیار مدل پلاس؛ محصولی برای راحت‌تر خواندن

۲. سعی کنید در خرید خودکار سفید از برندی استفاده کنید که به راحتی در بازار پیدا می‌شود. برخی از برندها ممکن است بعد از چند سال نایاب شوند و این موضوع در کیفیت کار شما تاثیر دارد.

۳. هنگام خرید دقت کنید تا از خودکارهای تازه تولید شده تحویل بگیرید. خودکارهایی که چندین سال در انبار بوده اند، جوهرشان خیلی سریع خشک می‌شوند.

۴. غلظت جوهر خودکار نباید خیلی زیاد باشد. این مورد نشان دهنده‌ی مشکل در خودکار است.

۵. توصیه‌ی ما در پاسخ به سوال از کجا خودکار سفید بخرم این است که از فروشگاهی خرید کنید که مدل های متنوعی دارد. زیرا با مقایسه می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

خودکار رنگی

خودکار رنگی از جمله خودکارهای محبوب برای بسیاری از طراحان، دانش‌آموزان و کودکان است. شما با استفاده از رنگ های متفاوت این نوع خودکار می‌توانید طراحی‌های متفاوتی انجام دهید و تصاویر رنگی ذهن‌تان را روی کاغذ بیاورید. ساخت این مدل خودکار باعث شده که محدودیت رنگ جوهر در خودکارها دیگر معنی نداشته باشد و در نتیجه می‌توانید بی‌حدومرز دست به خلاقیت و نوآوری بزنید.

خودکار رنگی چیست؟

بسته‌ی خودکار رنگی یک پکیج کامل از تمام رنگ‌های موجود خودکار است. جوهر این خودکار در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود و دست شما را در طراحی بازتر می‌گذارد. همان‌طور که می‌دانید ماندگاری جوهر خودکار خیلی بیشتر از مداد است و این موضوع باعث شده که طراحی با خودکار برای خیلی از افراد در درجه‌ی اول اهمیت قرار بگیرد زیرا احتمال خراب شدن و از دست دادن طرح پایین‌تر است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که این مدل خودکار با خودکار کاملا فانتزی متفاوت است.

در گذشته خودکارها در چهار رنگ خسته کننده و یکنواخت سبز، فرمز، آبی و مشکی تولید می‌شدند. در نتیجه طراحان نیز مجبور بودند تا با ترکیب این رنگ ها، طرح‌های مختلفی ایجاد کنند که آن‌ها را بسیار محدود می‌کرد. امروزه اما خودکارها را می‌توانید در هر رنگی که بخواهید انتخاب و تهیه کنید و مشغول آفرینش یگانه اثر هنری‌تان شوید.

از آنجایی که در طراحی با خودکار نمی‌توانید اشتباه خود را مانند طراحی با مداد تصحیح کنید لازم است هنگام طراحی با خودکار رنگی دقت بیشتری به خرج دهید و البته هم‌زمان جسارت بیشتری نیز داشته باشید. شاید دلیل اصلی کیفیت بالای طراح‌هایی که با خودکار خلق شده‌اند همین موضوع باشد زیرا چون طراح دقت و تمرکز بیشتری در هنگام انجام کار دارد و وقت بیشتری را صرف آن می‌کند.

ویژگی‌های مهم خودکار رنگی

تمام مدل‌های خودکار دارای دو ویژگی مشابه هستند و خودکار رنگی نیز ازین قاعده مستثنی نیست. اولین ویزگی مهم این مدل خودکارها نوک ساچمه‌ای آنها می‌باشد. نوک ساچمه‌ای خودکار به شما کمک می‌کند تا انرژی کم‌تری برای حرکت دادن آن روی کاغذ نیاز داشته باشید. همچنین پخش رنگ در این مدل خودکار به دلیل جنس خاص جوهربهتر صورت می‌گیرد.

ویژگی بعدی که یک خودکار رنگی باید داشته باشد نوک درشت است. نوک درشت باعث می‌شود تا رنگ بهتر روی کاغذ پخش شود، به همین دلیل اکثر خودکارهای طراحی در این ویژگی مشترک هستند و نوک درشت و کلفتی دارند. بهتر است در هنگام خرید حتما به این نکته توجه کنید زیرا خودکارهای نوک نازک اصلا برای این کار طراحی و رنگ‌آمیزی مناسب نیستند. همچنین خودکارهای با نوک درشت و ساچمه‌ای باعث می‌شوند تا کار طراحی سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود. شما می‌توانید با تغییر فشار روی نوک خودکار مقدار جوهر پخش شده بر روی کاغذ را کنترل کنید. این تکنیک یکی از روش‌های اصلی استفاده از خودکار رنگی در طراحی اصولی می‌باشد که طراحان حرفه‌ای زیاد از آن استفاده می‌کنند.

نکات مهم هنگام استفاده از خودکار رنگی

اگر شما هم با خواندن این قسمت از مقاله علاقمند شدید که طراحی با خودکار را شروع کنید بسیار خوشحالیم اما بهتر است قبل از استارت کار چند نکته‌ی مهم را به شما یادآوری کنیم. با در نظر گرفتن این موارد قطعا می‌توانید لذت بیشتری در استفاده از این نوع خودکار ببرید.

اولین نکته و مهم‌ترین نکته که لازم است به شما مجددا یادآور شویم دقت در کار با این مدل خودکار است. در طراحی با خودکار راه برگشتی وجود ندارد پس حتما با تمرکز کامل این کار را انجام دهید. دستتان نلرزد و دچار هیجان هم نشوید. اگر هم از آن دسته از افرادی هستید که در طراحی مرتبا نیاز به تصحیح کار خود دارید و پاک‌کن از دست‌تان نمی‌افتد شاید بهتر است کلا این روش را فراموش کنید.

دومین توصیه هم مربوط به محدودیت‌های رنگ خودکارهای رنگی است. اگرچه امروزه رنگ های بسیار زیادی برای این مدل خودکار مثل طلایی و نقره‌ای تولید شده‌اند اما همچنان نسبت به نوشت‌افزارهایی مثل مداد محدودیت‌هایی دارند. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع طراحی رنگ‌های مورد نیاز خود را چک کنید تا وسط کار متوجه ناگهان کمبود نشوید.

بهترین مارک خودکار رنگی

در دهه‌های قبل تنوع رنگ خودکارها چندان زیاد نبود و نهایتا در چهار رنگ قرمز، آبی، سبز و سیاه تولید می‌شدند.

از آغاز دهه‌ی اخیر اما خودکارهای رنگی با رنگ‌های شاد، زیبا و خاص به بازار نوشت‌افزار ایرانی آمدند و تکانی به اتمسفر بی‌رنگ و بی‌روحش دادند. این خودکارها نوشت‌افزاری عالی برای جزوه‌نویسی و انجام تکالیف و نیز نقاشی با خودکار هستند. همچنین اگر میخواهید یادداشت‌های شخصی‌تان تا کمی جذاب‌تر کنید و هنگام مطالعه‌شان حالتان بهتر شود خودکارهای رنگی بهترین انتخاب هستند. بهترین مارک خودکار رنگی باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • قیمت مناسب
 • تنوع رنگ و استفاده از رنگ‌های شاد
 • جوهردهی مناسب
 • رنگ‌های جا‌ن‌دار و مشخص

بهترین مارک خودکار رنگی را می‌توانید از میان این برندها انتخاب کنید:

 • پنتر 
 • صدف
 • کیان
 • استدلر

خودکار مدل فانتزی طرح شکلات

روان نویس مدل هپی دی طرح کهکشانی کد 33225 بسته 10 عددی

حرف آخر

چنانچه دیدید و خواندید انتخاب و خرید خودکار مناسب فرآیندی پیچیده است که معیارهای متعددی در آن نقش دارند. با تمام این‌ها اما، باز هم انتخاب خودکار امری سلیقه‌ای و شخصی است و ما در این مقاله فقط سعی کردیم راهنمایی باشیم برای خریدی راحت‌تر و دلچسب‌تر. راستی! شما هنگام خرید خودکار به چه چیزهایی دقت می‌کنید؟

منبع: gentlemansgazette

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا