هالیوودسینما

خیز بلند «آواتار: راه آب» برای تاریخ‌سازی (باکس آفیس هفته)

«آواتار: راه آب» (Avatar: The Way of Water) دنباله‌ی مورد انتظار جیمز کامرون در نخستین هفته‌ی اکران در آمریکای شمالی ۱۳۴ میلیون دلار فروخت، در جایگاه اول جدول باکس آفیس قرار گرفت و به علاقه‌ی مردم به پاندورا بار دیگر مهر تایید زد. وضعیت این حماسه‌ی علمی- تخیلی در سایر کشورهای دنیا هم خوب بود و با فروش بین‌المللی ۳۰۱ میلیون دلاری مجموع فروشش در سراسر دنیا را به ۴۳۵ میلیون دلار رساند. پس از «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home) و «دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) این سومین افتتاحیه‌ی پرفروش از زمان همه‌گیری کرونا تا به حال است.

در باکس آفیس داخلی هم «آواتار ۲» با «بتمن» (The Batman) عنوان پنجمین افتتاحیه‌ی بزرگ سال ۲۰۲۲ را به طور مشترک به دست آوردند. هرچند پیش‌بینی می‌شد تازه‌ترین فیلم کامرون کارش را با فروش بین ۱۵۰ تا ۱۷۵ میلیون دلاری آغاز کند اما همین میزان فروش هم سینماها را از رکود نجات داد. همچنین با بررسی آثار جیمز کامرون می‌توان به این نتیجه رسید که فیلم‌های او معمولا افتتاحیه‌ی آرامی دارند و در ادامه‌ی راه طوفانی عمل می‌کنند. دیزنی که پس از خرید کمپانی فاکس در سال ۲۰۱۹ حقوق «آواتار: راه آب» را به صورت قانونی به دست آورد، امیدوار است این ماجرا دوباره تکرار شود و فیلم در هفته‌های آینده به فروش بیش‌تری دست پیدا کند. هزینه‌ی ساخت «آواتار ۲» حداقل ۳۵۰ میلیون دلار بود و میلیون‌ها دلار هم برای تبلیغات آن صرف شده است؛ بنابراین همان طور که کامرون گفته باید به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تبدیل شود تا بتواند هزینه‌های ساخت هنگفتش را جبران کند.

هالیوود از «راه آب» به عنوان دنباله‌ی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما انتظارات زیادی دارد و تا همین جا هم نشان داده می‌تواند به فروش بالایی دست پیدا کند؛ این فیلم نخستین اثر کامرون است که در هفته‌ی اول اکران بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروخته است. مثلا «آواتار» سال ۲۰۰۹ کار خودش را با ۷۷ میلیون دلار آغاز کرد اما در عوض پایداری فوق‌العاده‌ای داشت و هفت هفته‌ی تمام در رتبه‌ی اول جدول باکس آفیس باقی ماند و تا ماه‌ها مخاطبان زیادی را به سالن‌های سینما کشاند. در نهایت به لطف بلیت‌های سه بعدی گران‌قیمت و البته تماشای مکرر توسط مخاطبان ۷۶۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۲.۹۲ میلیارد دلار در سراسر جهان فروخت.

از دست ندهید
۱۰ شخصیت بازنده‌ برتر تاریخ سینما که باید بشناسید

البته رسیدن به رکورد قسمت اول کار دشواری است؛ زیرا هنوز هم محدودیت‌های کرونایی در دنیا اعمال می‌شود مهم‌تر از همه فیلم در روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانی اکران نمی‌شود. همچنین زمان طولانی ۱۹۲ دقیقه‌ای فیلم احتمالا مخاطبان زیادی را به تماشای دوباره‌ی آن ترغیب نمی‌کند اما خوشبختانه هنوز هم می‌تواند به فروش Imax امید داشته باشد؛ زیرا بسیاری از مخاطبان حاضرند به هر قیمتی «آواتار: راه آب» را با کیفیت بالا تماشا کنند.

دنباله‌ی سینمایی «آواتار» توسط جیمز کامرون کارگردانی شده و بازیگران قسمت اول مثل سم ورثینگتون، زوئی سالدانیا، استیون لانگ، ژول دیوید مور و سی.سی.اچ. پاوندر در نقش‌های قبلی‌شان حضور دارند و ستارگانی مثل کیت وینسلت، کلیف کرتیس، ادی فالکو، جامین کلمنت و برندن کاول هم از تازه‌واردان قسمت دوم هستند. فیلم ماجرای جیک سالی را دنبال می‌کند که با خانواده‌ی تازه‌اش در قمر پاندورا زندگی می‌کند. تا این که یک تهدید آشنا این خانواده را تهدید می‌کند و او باید به کمک ناوی‌ها از آن‌ها محافظت کند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۷۸ از ۱۰۰ و امتیاز متاکریتیک ۶۹ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

این هفته در اتفاقی عجیب «شب خشونت‌آمیز» (Violent Night) بالاتر از «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» (Black Panther: Wakanda Forever) را فرار گرفت و جایگاه دوم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. تازه‌ترین تریلر یونیورسال ۵.۶۱ میلیون دلار فروش داخلی داشت. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۰.۱۰ میلیون دلاری، فیلم تا این جای کار ۵۵.۰۶ میلیون دلار فروخته است. «شب خشونت‌آمیز» توسط تومی ویرکولا کارگردانی شده و بازیگرانی مثل دیوید هاربر، جان لگویزمائو و بورلی دی آنجلو در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی گروهی مزدور است که در شب کریسمس به املاک یک خانواده‌ی ثروتمند حمله می‌کنند؛ در نتیجه بابانوئل تصمیم می‌گیرد خودش دست به کار شود و جلوی فجایع احتمالی را بگیرد.

از دست ندهید
۱۰ فیلم ترسناک که در کلبه‌های متروک اتفاق می‌افتند

پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد رتبه‌ی سوم جدول باکس آفیس

در جایگاه سوم جدول باکس آفیس این هفته «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» قرار دارد که بالاخره پس از سه هفته صدرنشینی در جدول سقوط کرد. این فیلم ابرقهرمانی ۵.۴۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت و مجموع فروش داخلی‌اش را به ۴۱۸.۹۹ میلیون دلار رساند؛ با این حساب دنباله‌ی سینمایی «پلنگ سیاه» (Black Panther ) سومین فیلم سال ۲۰۲۲ است که مجموع فروش داخلی‌اش از ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرده. با احتساب فروش بین‌المللی ۳۶۷.۵۰ میلیون دلاری، تازه‌ترین فیلم مارول تا این جای کار ۷۸۶.۴۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» توسط رایان کوگلر کارگردانی شده و بازیگرانی مثل لتیشیا رایت، لوپیتا نیونگو، دانای گوریرا، وینستون دوک، فلورنس کازومبا در آن حضور دارند. وقایع فیلم به بعد از مرگ ت چالا برمی‌گردد و دست و پنجه نرم کردن رهبران واکاندا با آشوب‌های به وجود آمده را بررسی می‌کند.

اکشن فیگورهای مارول

انیمیشن «دنیای عجیب» دیزنی  (Strange World)در چهارمین هفته‌ی اکران ۲.۲۰ میلیون دلار فروش داخلی داشت و در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۳.۲۱ میلیون دلاری فیلم تا این جای کار ۵۶.۹۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «دنیای عجیب» توسط دان ‌هال کارگردانی شده. ستارگانی مثل جیک جیلنهال، جابوکی یانگ-وایت، گبریل یونیون، لوسی لیو و دنیس کواید صداپیشگی شخصیت‌های مختلف را بر عهده دارند. ماجرا درباره‌ی خانواده‌ی کاشفی به نام کِلِیدها است که در تازه‌ترین ماموریتشان در سرزمینی عجیب و خطرناک با چالش‌ها و اختلاف‌هایی مواجه می‌شوند که می‌تواند کل ماموریت و زندگی تک‌تکشان را به خطر بیندازد.

از دست ندهید
«آخرین رقص مجیک مایک» در یکشنبه‌ی سوپربول درخشید (باکس آفیس هفته)

«منو» (The Menu) فیلم کمدی سیاه سرچلایت پیکچرز در پنجمین هفته‌ی اکران ۱.۷۰ میلیون دلار فروش داخلی داشت و جایگاه پنجم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. با احتساب فروش بین‌المللی ۲۹.۱۷ میلیون دلاری، فیلم فعلا ۶۱.۲۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. مارک مایلود «منو» را کارگردانی کرده است و بازیگرانی مثل آنیا تیلور جوی، نیکلاس هولت، ریف فاینس، هوانگ چائو، جان لگویزمائو و جانت مک‌تیر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی زوج جوانی است که برای صرف غذا در یک رستوران منحصربه‌فرد به جزیره‌ای دورافتاده سفر می‌کنند، فارغ از این که پشت غذاهای خوش‌رنگ و لعاب این رستوران حقایق هولناکی پنهان شده است.

رتبه‌ی ششم جدول باکس آفیس در اختیار «تعلق خاطر» (Devotion) قرار دارد. تازه‌ترین فیلم سونی و بلک لیبل مدیا در چهارمین هفته‌ی اکران ۸۲۵ هزار دلار فروخت. با احتساب فروش بین‌المللی ۷۴۲.۹۷ هزار دلاری، فیلم تا این جای کار ۱۹.۴۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. «تعلق خاطر» توسط جی دی دیلارد کارگردانی شده و بازیگرانی مثل جاناتان میجرز، گلن پاول، کریستینا جکسون و جو جوناس در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی رفاقت میان خلبان‌های جنگنده جسی براون و تام هادنر در طول جنگ کره است.

خانواده‌ی فبلمن رتبه‌ی هفتم جدول باکس آفیس

«خانواده‌ی فبلمن» (The Fabelmans) استیون اسپیلبرگ در ششمین هفته‌ی اکران رتبه‌ی هفتم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. فیلم این هفته ۷۵۰ هزار دلار در آمریکای شمالی فروخت و مجموع فروش جهانی‌اش را به ۸.۶۶ میلیون دلار رساند. این فیلم نیمه بیوگرافی بر اساس زندگی واقعی اسپیلبرگ ساخته شده و نوجوانی به نام سمی فبلمن را دنبال می‌کند ناگهان با سینما آشنا می‌شود و قدرت فیلم‌ها به او کمک می‌کند تا حقیقت خانواده‌ی نا به سامانش را ببیند. ستارگانی مثل گبریل لابل، میشل ویلیامز، پل دینو، ست روگن و جاد هیرش در فیلم حضور دارند.

از دست ندهید
۶ فیلم برتر دیوید او. راسل که حتما باید تماشا کنید

«بلک آدام» (Black Adam) دی سی در هفته‌ی نهم اکران در جایگاه هشتم جدول باکس آفیس قرار گرفت. فیلم در آمریکای شمالی ۵۰۰ هزار دلار فروخت و مجموع فروشش در سراسر دنیا را به ۳۹۰.۰۲ میلیون دلار رساند. «بلک آدام» که به عنوان اسپین آف «شزم» شناخته می‌شود و یازدهمین فیلم از دنیای توسعه‌یافته‌ی دی سی به شمار می‌رود، توسط ژاومه کویت-سرا کارگردانی شده است و بازیگرانی مثل دواین جانسون، آلدیس هاج، نوحا سانتینو، سارا شاهی، مروان کنزاری در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. فیلم ماجرای ضد قهرمانی به نام بلک آدام (دواین جانسون) را دنبال می‌کند که قدرتی معادل خدایان مصر را به دست می‌آورد اما به دلیل استفاده‌ی نادرست از این قدرت، مجازات و زندانی می‌شود. تا این که بعد از ۵۰۰۰ سال آزاد می‌شود و تصمیم می‌گیرد عدالت را به سبک خودش در دنیای مدرن برقرار کند.

در جایگاه نهم جدول باکس «من صدای زنگ‌ها را شنیدم» (I Heard the Bells) قرار دارد که در سومین هفته‌ی اکران ۳۰۹.۱ هزار دلار فروش داخلی داشت و مجموع فروشش در سراسر دنیا را به ۵.۰۲ میلیون دلار رساند. فیلم توسط جاشوا انک کارگردانی شده و بازیگرانی مثل استیون آترهولت، جاناتان بلر و ریچل دی هیوز هم در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی زندگی واقعی شاعر بزرگ هنری وادزورث لانگ‌فلو و حوادثی است که در نهایت منجر به خلق سرود محبوب کریسمس شد.

جایگاه دهم جدول باکس آفیس در اختیار «امپراتوری نور» (Empire of Light) قرار دارد که در هفته‌ی دوم اکران با یک جهش عجیب از رتبه‌ی بیست و یکم به رتبه‌ی دهم صعود کرد و در آمریکای شمالی ۲۳۵ هزار دلار فروخت. این فیلم درام و عاشقانه توسط سم مندس کارگردانی شده و بازیگرانی مثل الیویا کلمن، تام بروک، تانیا مودی، توبی جونز و جاستین ادواردز در آن نقش آفرینی می‌کنند. ماجرا در دهه‌ی ۸۰ میلادی به وقوع می‌پیوندد و یک مدیر سینما را دنبال می‌کند که با مشکلات روحی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

از دست ندهید
۳۵ فیلم کمدی ترسناک برتر تاریخ سینما
نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
آواتار: راه آب
Avatar: The Way of Water
۱ ۱۳۴ ۱۳۴
شب خشونت‌آمیز
Violent Night
۳ ۵.۶۱ ۳۴.۹۶
پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد
Black Panther: Wakanda Forever
۶ ۵.۴۰ ۴۱۸.۹۹
دنیای عجیب
Strange World
۴ ۲.۲۰ ۳۳.۷۷
منو
The Menu
۵ ۱.۷۰ ۳۲.۱۲
تعلق خاطر
Devotion
۴ ۰.۸۲۵ ۱۸.۶۶
خانواده‌ی فبلمن
The Fabelmans
۶ ۰.۷۵۰ ۸.۵۵
بلک آدام
Black Adam
۹ ۰.۵۰۰ ۱۶۷.۷۲
من صدای زنگ‌ها را شنیدم
I Heard the Bells
۳ ۰.۳۰۹ ۴.۹۹
امپراتوری نور
Empire of Light
۲ ۰.۲۳۵ ۰.۴۱۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا