سینما

هر آنچه درباره‌ی فیلم «موفاسا: شیرشاه» می‌دانیم

«موفاسا: شیرشاه» پیش درآمد لایو اکشن دیزنی، محصول سال ۲۰۱۹ است که با اقتباس از انیمیشن کلاسیک شیر شاه ساخته شد. انیمیشن «شیر شاه» هم درست همانند سایر انیمیشن‌های کلاسیک دیزنی در سال‌های اخیر بازسازی شده و توانسته با استقبال زیادی مواجه شود.

اگرچه فیلم اخیر «شیر شاه» به دلیل فاصله گرفتن از سبک سنتی ساخت این‌گونه انیمیشن‌ها نقدهای ضد و نقیضی را از منتقدان دریافت کرد و نتوانست نظر مثبت همه‌ی آن‌ها را کسب کند اما در نهایت بیش از ۱.۶ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشت و حتی بیشتر از نسخه‌ی کلاسیک خود درآمد کسب کرد. بنابراین، تعجب نیست که دیزنی مجددا سراغ آن رود. این فیلم که پیش درآمدی برای «شیر شاه» خواهد بود قرار است در جولای ۲۰۲۴ اکران شود و گویا بازیگرانی همچون آرون پیر و کلوین هریسون جونیور هم در آن حضور خواهند داشت.

فیلم «موفاسا: شیرشاه» چه زمانی اکران خواهد شد؟

موفاسا: شیرشاه

با توجه به آنچه که تا به امروز از دیزنی و پیکسار به گوش می‌رسد گویا قرار است که این فیلم در سال ۲۰۲۴ منتشر شود. دیزنی تایید کرده که این فیلم در تاریخ ۵ جولای ۲۰۲۴ در سینماها اکران خواهد شد

آیا تریلری برای فیلم موفاسا: شیر شاه ارائه شده است؟

دیزنی هنوز تریلر فیلم «موفاسا: شیر شاه» را برای عموم منتشر نکرده، اما گویا در نمایشگاه D23 2022 تریلری از این فیلم به نمایش گذاشته شد. این تیزر کوتاه چند چهره‌ی آشنا را نشان داد و به این نکته هم اشاره کرده که ممکن است این فیلم شبیه هیچ کدام از فیلم‌های قبلی ساخته شده در رابطه با این شخصیت‌ها نباشد.

چه کسی قرار است کار کارگردانی فیلم «موفاسا: شیر شاه» را بر عهده داشته باشد؟

موفاسا: شیرشاه

با وجود اینکه جان فاورو اولین فیلم لایو اکشن موفاسا شیر شاه را کارگردانی کرد، اما قرار نیست که این پیش درآمدش را هم کارگردانی کند. احتمالا او می‌خواهد روی سریال مربوط جنگ ستارگان یعنی «مندلورین» تمرکز کند و دیگر وقتی برای کارگردانی این پیش درآمد ندارد. در عوض، به جای او، بری جنکینز، فیلم‌ساز برنده‌ی جایزه اسکار که کار کارگردانی فیلم «مهتاب» و «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» را هم بر عهده داشته فیلم «موفاسا: شیر شاه» را کارگردانی خواهد کرد. با اینکه او پیش‌تر توانسته جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم نامه‌ی اقتباسی را از آن خود کند، اما در حال حاضر مسئولیت نویسندگی فیلم نامه‌ی جدید به او محول نشده و در عوض فیلم‌نامه توسط جف ناتانسون، نوشته خواهد شد؛ یعنی همان کسی که فیلم نامه‌ی فیلم «شیر شاه» محصول سال ۲۰۱۹ را هم به رشته‌ی تحریر در آورده است با این حال، جنکینز کارگردانی است که پیش‌تر خودش را اثبات کرده، بنابراین انتظار می‌رود که او بالاخره دستی در فیلم‌نامه ببرد و تغییرات خودش را اعمال کند.

از دست ندهید
۵ انیمیشن کلاسیک که می‌توانند به فیلم‌های ترسناک تبدیل شوند

با توجه به بودجه‌ی بالایی که صرف فیلم شده، جنکینز به احتمال زیاد فیلم «موفاسا: شیر شاه» را در بستر واقعیت مجازی ساخته و پرداخته خواهد کرد درست شبیه به نسخه‌ی بازسازی شده توسط فاورو. با وجود اینکه جنکینز هرگز فیلمی به این سنگینی را کارگردانی نکرده، اما قطعا به خوبی می‌تواند از فناوری‌های روز به نفع فیلم استفاده کند. او در خصوص ساخت فیلم «موفاسا: شیر شاه» گفته است که

من و خیلی‌های دیگر با این شخصیت‌ها بزرگ شدیم، آن‌ها برای ما اهمیت زیادی دارند. فکر می‌کنم کاری که جف ناتانسون به عنوان یک نویسنده انجام داد باعث شد که کودکان و بسیاری از مخاطبان دیگر بتوانند با این کاراکتر ارتباط برقرار کنند. در واقع این فیلم داستان موفاسا و شیر شاه را از همان ابتدا تا انتها روایت می‌کند تا همه‌ی بینندگان حتی آن‌هایی که پیش‌تر این کاراکترها را نمی‌شناختند بتوانند به طور کامل با آن‌ها آشنا شوند. بنابراین، تنها کاری که من باید انجام دهم این است که شکوه و ابهت این فیلم را حفظ کنم.

کدام بازیگران در «موفاسا: شیر شاه» حضور دارند؟

موفاسا: شیرشاه

هنوز فیلم «موفاسا: شیر شاه» در ابتدای راه خود قرار دارد بنابراین لیستی که در پایین به آن اشاره شده ممکن است لیست نهایی بازیگران نباشد و در آینده بازیگران بیشتری به این فیلم اضافه شوند.

آرون پیر کار صداپیشگی موفاسا، شاه مهربان و نجیب یکی از سرزمین‌های پر غرور آفریقایی را بر عهده دارد. در شیر شاه اصلی و بازسازی آن در سال ۲۰۱۹، موفاسا پادشاه سرزمین پراید و پدر و معلم پادشاه آینده، سیمبا بود. جیمز ارل جونز صداپیشگی موفاسا را ​​در هر دوی این نسخه‌ها بر عهده داشت، بنابراین امیدواریم که پیر بتواند غرور و ابهت این کاراکتر را حفظ کند و کاری کند که میراث جونز حفظ شود. حالا که صحبت از پیر شد، باید بگوییم که این بازیگر بریتانیایی قبلا در مینی سریال «راه آهن زیرزمینی»، هم با جنکینز همکاری کرده است. به‌علاوه پیر در سری پیش درآمد سوپرمن کریپتون و فیلم ام نایت شیامالان تحت عنوان «پیر» هم به ایفای نقش پرداخته است. او قرار است در فیلم آتی «تیغه» محصول دنیای سینمایی مارول هم ظاهر شود، اگرچه هنوز معلوم نیست که نقش کدام شخصیت را بر عهده دارد.

از دست ندهید
۱۰ افسانه‌ی سحرآمیز که می‌توانند به انیمیشن‌های دیزنی تبدیل شوند

کلوین هریسون جونیور صداپیشگی تاکا با نام مستعار اسکار، برادر کوچک‌تر موفاسا را بر عهده دارد. در فیلم اصلی «شیر شاه» و نسخه‌ی بازسازی شده‌ی آن، اسکار که به دنبال تصاحب سرزمین‌های پراید است مورد غضب موفاسا قرار می‌گیرد و به دشمنی با او و پسرش می‌پردازد. هریسون پیش‌تر در فیلم‌های «در شب می‌آید»، «لوس» و «امواج» حضور داشته و توانسته نظر مثبت منتقدان را جلب کند. به‌علاوه فیلم‌های مطرحی مانند «دادگاه شیکلگو ۷»، «سیرانو» و «الویس» هم در کارنامه‌ی کاری او به چشم می‌خورند. هر چند گفته می‌شود که این پروژه ممکن است بزرگ‌ترین پروژه‌ی او باشد.

جان کانی صداپیشگی رافیکی را بر عهده دارد. حکیم و عاقل عجیب و غریب پراید که همراه نزدیک موفاسا نیز هست. در تیزر «موفاسا: شیر شاه»، گزارش شده که رافیکی در حال بازگویی داستان موفاسا است. کانی برای اولین بار صداپیشگی رافیکی را در فیلم بازسازی شده‌ی «شیر شاه» محصول سال ۲۰۱۹ بر عهده داشت بنابراین در این فیلم که پیش در آمد «شیر شاه» به حساب می‌آید هم صداپیشگی همین کاراکتر را بر عهده دارد. این بازیگر و نمایشنامه نویس آفریقای جنوبی به خاطر بازی در نقش تی چاکا در فیلم‌های «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» و «پلنگ سیاه» شناخته شده است.

بیلی آیچنر صداپیشگی تیمون را بر عهده می‌گیرد، یک دم عصایی دلسوز که در نهایت با سیمبا دوست می‌شود. در تیزری که در نمایشگاه D23 به نمایش در آمد، تیمون در حالی دیده می‌شود که دارد به داستان رافیکی در مورد موفاسا گوش فرا می‌دهد. به خاطر داشته باشید، آیچنر اولین بار در بازسازی «شیر شاه»، صداپیشگی تیمون را بر عهده داشت. به‌علاوه او برای بازی در نقش کریگ میدلبروکز در سریال کمدی «پارک‌ها و تفریحات» و برای بازی در کمدی بیلی در خیابان توانسته به چهرهای شناخته شده تبدیل شود. علاوه‌براین، آیچنر کار نویسندگی فیلم کمدی رمانتیک «بروس» را بر عهده داشت و در آن به ایفای نقش پرداخت

از دست ندهید
۱۵ ساعت مچی که به واسطه فیلم‌های اکشن‌ هالیوودی ماندگار شدند

ست روگن صداپیشگی پومبا را بر عهده خواهد داشت، دوست صمیمی تیمون که با سیمبا هم رابطه‌ای صمیمانه را برقرار می‌کند و کاراکتری فوق‌العاده مهربان دارد. در تیزر «موفاسا: شیر شاه»، پومبا و تیمون در حالی دیده می‌شوند که به داستان رافیکی درباره‌ی موفاسا گوش می‌دهند. درست مانند همبازی‌اش، روگن برای اولین بار در نسخه‌ی بازسازی شده‌ی «شیر شاه» صداپیشگی پومبا را بر عهده داشت. به‌علاوه او برای حضور در کمدی‌های بی‌نظیری مانند «باکره ۴۰ ساله»، «پاین اپل اکسپرس» و «این آخرشه» شناخته شده است.

آیا هانس زیمر و التون جان در حال ساخت موزیک «موفاسا: شیر شاه» هستند؟

موفاسا: شیرشاه

هانس زیمر که موسیقی «شیر شاه» اصلی و نسخه‌ی بازسازی شده‌ی آن را ساخته، موسیقی پس زمینه‌ی «موفاسا: شیر شاه» را هم تولید خواهد کرد. به علاوه زیمر با فارل ویلیامز، موسیقیدانی بسیار محبوب و نیکلاس بریتل، آهنگسازی که توانسته جایزه‌ی امی جانرا از آن خود کند در ساخت موزیک نسخه‌ی بازسازی شده‌ی این فیلم همکاری کرده است. بنابراین با حضور این سه هنرمند با استعداد، می‌توان مطمئن بود که شاهد آهنگ باشکوهی خواهیم بود.

از سوی دیگر، التون جان که متن آهنگ «شیر شاه» اصلی و نسخه‌ی بازسازی شده‌ی آن را نوشته، به احتمال زیاد در ساخت موسیقی «موفاسا: شیر شاه»، هیچ‌گونه نقشی نخواهد داشت، زیرا او پس از انتشار نسخه‌ی بازسازی شده‌ی این فیلم در رابطه با آن ابراز ناامیدی کرد و گفت که در این فیلم و موسیقی متن آن هیچ‌گونه خلاقیتی وجود نداشته و من همانند قبل مورد استقبال قرار نگرفتم. در کل از آنجایی که موسیقیدانان و هنرمندان بزرگ عرصه‌ی موسیقی کار ساخت آهنگ این فیلم را بر عهده خواهند داشت، امیدواریم که حداقل آن‌ها بتوانند جای سوپراستار موسیقی بریتانیایی را پر کنند و کاری کنند که عدم حضور او در این پروژه آن‌قدرها به چشم نیاید.

از دست ندهید
سریال‌های فیلیمو از بدترین تا بهترین؛ از ضعف‌های «نیسان آبی» تا قوت و قدرت «زخم کاری»

داستان «موفاسا: شیر شاه» در رابطه با چه موضوعی است؟

موفاسا: شیرشاه

تاکنون اطلاعات زیادی در مورد داستان «موفاسا: شیر شاه» در دست نیست. زمانی که این پروژه برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ کلید خورد، شایعات به گوش رسیده نشان می‌دادند که این فیلم قرار است داستانی را در رابطه با گذشته و حال برخی شخصیت‌ها روایت کند. درست شبیه به «پدر خوانده بخش دوم». اگرچه اخیرا اعلام شده که این فیلم، پیش درآمدی برای فیلم اصلی است اما تیزر D23 رافیکی را نشان می‌دهد که داستان موفاسا را ​​برای تیمون و پومبا تعریف می‌کند، بنابراین شاید شاهد فیلمی باشیم که با فلش بک‌هایی مدام به گذشته می‌رود و به روایت داستان‌هایی در رابطه با گذشته می‌پردازد و در عین حال داستان‌هایی را هم در رابطه با زمان حال تعریف می‌کند.

علاوه‌براین ممکن است، «موفاسا: شیر شاه»، با اقتباس از رمان اصلی شیر شاه، یعنی «شیر شاه: داستان دو برادر» ساخته شده باشد که بر نسخه‌های جوان‌تر موفاسا و اسکار تمرکز داشت. به نظر می‌رسد که این فیلم تا حدی به این دو برادر خواهد پرداخت زیرا کلوین هریسون جونیور کار صداپیشگی شخصیتی به نام تاکا را بر عهده دارد و در رمان هم آمده که برادر کوچکتر موفاسا قبل از اینکه نام اسکار را برای خود انتخاب کند تاکا نام داشت. در کل امیدواریم که در ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری در رابطه با این فیلم به دست بیاوریم.

منبع: collider

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا