هالیوود

هر آنچه درباره فیلم «من افسانه هستم ۲» می‌دانیم

پایان فیلم «من افسانه هستم» باز گذاشته شد تا امکان ساخت دنباله‌ برای این اثر ایجاد شود. در این فیلم یک بیماری کشنده اکثریت مردم جهان را نابود کرده و انسان‌های اندکی زنده مانده‌اند. با وجود اینکه ویل اسمیت در مراسم اسکار امسال به شدت حاشیه‌ساز شد، گویا در دنباله این فیلم سینمایی بازی خواهد کرد.

«من افسانه هستم» داستان دانشمندی به نام رابرت نویل را روایت می‌کند که تنها در خیابان‌های خطرناک و پساآخرالزمانی شهر نیویورک قدم می‌زند و نمی‌تواند به کسی جز سگ محبوبش، سامانتا اعتماد کند. همسر و کودک خردسال او در جریان این اتفاقات کشته شده‌اند و او بار سنگین نبود آن‌ها را به دوش می‌کشد. با توجه به اینکه تقریبا ۱۰۰٪ جمعیت جهان یا به جهش یافته‌های درنده تبدیل شده یا بنا به دلایل مختلف مرده‌اند، رابرت ناامیدانه در تلاش است تا هر طور شده این بیماری لاعلاج را درمان کند.

رابرت مجبور است پروتکل روزانه‌ی خاصی را برای ایمنی خود رعایت کند. او از نمک برای استتار بوی بدنش استفاده می‌کند تا این جهش یافته‌های تشنه‌ی خون نتوانند پیدایش کنند. به‌ علاوه او هر کجا هیولایی ببیند بدون هیچ تردیدی می‌کشدش. رابرت این کارها را در حالی انجام می‌دهد که در تلاش است تا این بیماری مهلک را هر چه سریع‌تر درمان کند. همه چیز عالی پیش می‌رود تا اینکه رابرت با یک زن و دخترش مواجه می‌شود و همه‌ی نقشه‌هایش به هم می‌ریزد. اما ادامه‌ی این داستان در قسمت دوم چه مسیری را طی خواهد کرد؟

داستان فیلم «من افسانه هستم ۲»

من افسانه هستم

سرنخ‌هایی وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم حدس بزنیم که داستان فیلم «من افسانه هستم ۲» از کجا شروع خواهد شد و به کجا خواهد رسید. پایان فیلم اول بسیار احساسی بود. نویل که توانسته درمانی برای این ویروس مهلک کشف کند راه را برای فرار معدود انسان‌های باقی مانده از دست جهش ‌یافته‌هایی که در حال خورد کردن درب شیشه‌ای آزمایشگاهش هستند باز می‌کند و ناگهان در بین دیوار ترک خورده‌ای که بین او و جهش ‌یافته‌های خشمگین وجود دارد یک شکل پروانه مانند می‌بیند. دختر جوان نویل که در جریان این همه گیری مرده بود پروانه‌ها را خیلی دوست داشت، بنابراین نویل دیدن پروانه را به عنوان نشانه‌ای در نظر می‌گیرد که به او می‌گوید پایان راه فرارسیده است.

از دست ندهید
کونان بربر؛ نقشی که آرنولد شوارتزنگر را به ستاره تبدیل کرد

او پس از فراری دادن مادر و دختر، نارنجکی را که در دستانش است منفجر می‌کند و این‌طور به نظر می‌رسد که می‌میرد. اینجاست که کار مشکل می‌شود. نویل در طول مطالعه‌اش در مورد جهش ‌یافته‌ها، متوجه شده با اینکه شاید آن‌ها بی‌عقل به نظر برسند و هدفی جز سلاخی انسان‌های غیرآلوده نداشته باشند، اما گویا جامعه، قوانین و روابط سازمان ‌یافته‌ی خاص خود را دارند. با همه‌ی این‌ها نویل از این موجودات متنفر است زیرا آن‌ها دنیایی را که او دوست داشته و کسانی را که به آن‌ها عشق می‌ورزیده از او گرفته‌اند. در رمان ریچارد متسون که عنوانی همانند فیلم دارد، بیشتر به رفتار غیرانسانی نویل با جهش یافته‌ها اشاره شده است. او آزمایش‌های وحشیانه‌ای بر روی جهش یافته‌ها انجام می‌دهد و در هر صورت آن‌ها را نابود می‌کند. با همه‌ی قساوتی که نویل در کشتن جهش یافته‌ها نشان می‌دهد در نهایت کفش دارو او را به یک اسطوره تبدیل می‌کند.

در کتاب، جهش یافته‌ها به گونه‌ی غالب تبدیل می‌شوند و نویل هم دشمن درجه‌ی یک آن‌هاست، زیرا او کمر به قتل تک تکشان بسته و هر کاری برای از بین بردنشان انجام می‌دهد. نویل دیگر پذیرفته که توسط جهش یافته‌ها کشته خواهد شد و بنابراین قبل از اینکه به چنگالشان بیفتد خودش را نابود می‌کند. در عین حال، پایان فیلم با پایان کتاب متفاوت است و این احتمال را به وجود می آورد که شاید نویل زنده مانده تا با دردی که در اعماق سینه‌اش احساس می‌کند زندگی کند. بنابراین در مجموع، ما سه پایان برای فیلم اصلی داریم که دنباله‌ی فیلم ممکن است از ادامه‌ی آن‌ها روایت شود. مرگ نویل و دارویی که جهش یافته‌ها را درمان می‌کند. مرگ نویل و ثبت شدن نام او به عنوان هیولایی که می‌خواست جهش یافته‌ها را فقط به این دلیل که با او متفاوت هستند نابود کند و زنده ماندن او و داشتن عذاب وجدانی مادام العمر به خاطر کشتن جهش یافته‌هایی که او آن‌ها را فقط به این دلیل که با او متفاوت بودند می‌کشت. شاید هم ما در دنباله‌ی این فیلم شاهد ترکیبی از این سه پایان باشیم. در واقع احتمالات زیادی وجود دارد که پر و بال بخشیدن به آن‌ها می‌تواند فیلم را جذاب‌تر کند.

از دست ندهید
۵۰ فیلم جانی دپ از بدترین تا بهترین

با این حال، این تنها سوالی نیست که قرار است «من افسانه هستم ۲» به آن پاسخ دهد. اگر فیلم به روایت داستانی در دنیایی بپردازد که رابرت نویل، از آن جان سالم به در نبرده پس چگونه قرار است ویل اسمیت در فیلم دوم حضور داشته باشد. اسمیت یکی از تهیه کنندگان اجرایی و همچنین یکی از بازیگران اصلی این فیلم به حساب می‌آید، بنابراین قطعا او از پروژه کنار گذاشته نخواهد شد، هر چند شاید ما در فلش بک‌ها شاهد حضور نویل باشیم. اگر اینطور باشد، آن‌ها بدون شک از تکنیک‌های جوان سازی دیجیتال برای بازسازی چهره‌ی رابرت نویل جوان در دوره‌ی پسا آخرالزمان استفاده خواهند کرد.

قطعا بر طبق آنچه که به گوش می‌رسد «من افسانه هستم ۲» به فیلم بزرگی همچون نسخه‌ی اصلی تبدیل خواهد شد. با این حال، پس از سال‌ها انتظار، قطعا طرفداران انتظارات بالایی از فیلم دوم دارند که دستیابی به آن‌ها آسان نخواهد بود. تنها سوالی که باید پرسیده شود این است که آیا فیلم می‌تواند از انتظارات مخاطبان فراتر رود یا نه؟

بازیگران فیلم «من افسانه هستم ۲»

من افسانه هستم

بنا بر گزارش‌ها، ویل اسمیت نقش‌ها زیادی را برای بازی در دنباله‌ی «من افسانه هستم» که مایکل بی جردن هم در آن حضور خواهد داشت رد کرد. جردن در فیلم‌های «پلنگ سیاه» و «کرید» هم نقش آفرینی کرده و قرار است در این فیلم همبازی اسمیت باشد. به‌علاوه در این دنباله شاهد حضور فیلم‌نامه نویس فیلم اول، آکیوا گلداسمیت خواهیم بود. در کل می‌شد این‌طور گفت که فیلم اول حتی بدون ساخت هیچ دنباله‌ای هم فیلمی کامل است اما قطعا حضور اسمیت در کنار جوردن، فیلم دوم را به فیلمی به یاد ماندنی تبدیل خواهد کرد.

از دست ندهید
شخصیت «بتمن» زیر ذره‌بین روان‌شناسی

در واقع این فیلم و دنباله‌ی آن می‌خواهند به مخاطب نشان دهند که این دو گونه صرفا به این دلیل که نمی‌توانند نحوه‌ی برقراری ارتباط و همزیستی با یکدیگر را بیاموزند می‌خواهند همدیگر را نابود کنند. در واقع هالیوود مدت‌هاست که در تلاش است تا به مخاطبان مطالبی را در فیلم‌هایش بیاموزد و از این فیلم هم به گونه‌ای برای آموزش برقراری ارتباط مسالمت آمیز با اطرافیانمان استفاده می‌کند. بنابراین گرچه داستان این فیلم فوق‌العاده خشن است اما در نوع خود داستانی بدیع و منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد که نکات ظریف زیادی را در خود جای داده و بسیار جلوتر از زمان خودش است و همین چیزهاست که باعث می‌شوند مطمئن شویم دنباله‌ی آن هم در نوع خود عالی خواهد بود.

تاریخ انتشار

من افسانه هستم

هنوز تاریخ مشخصی برای اکران فیلم «من افسانه هستم ۲» مشخص نشده با این حال ویل اسمیت خبر تولید دنباله‌ی آن را در ۴ تاریخ مارس ۲۰۲۲ در صفحات خود به اشتراک گذاشت. این بازیگر در اینستاگرام عکسی مبهم و بدون شرح از خیابان‌های یک شهر متروکه منتشر کرد. به علاوه وقتی یکی دیگر از ستاره‌های هالیوود هم همین عکس را در صفحه‌ی اینستاگرامش آپلود کرد طرفداران کنجکاو شدند تا ببینند قضیه از چه قرار است.

در ابتدا، احتمال می‌رفت که این فیلم تا سال آینده اکران شود اما با توجه به وقوع اتفاقاتی که ویل اسمیت مسببشان بوده روند کار فعلا متوقف شده و انتظار می‌رود که استودیوی سازنده‌ی فیلم در اولین فرصت روند ساخت را از سر بگیرد بنابراین به احتمال زیاد این فیلم در سال ۲۰۲۴ اکران خواهد شد. هر چند به نظر نمی‌رسد که اتفاقی که در مراسم اسکار رخ داد تنها دلیلی باشد که باعث به تاخیر افتادن ساخت فیلم من افسانه هستم شده باشد. بلکه اینطور به نظر می‌رسد که نویسندگان می‌خواهند تغییراتی در فیلم‌نامه بدهند که واقعا شرم آور است زیرا مخاطبان باید مدام منتظر بمانند تا ببینند که آیا نویسندگان تصمیم قطعی خود را گرفته‌اند یا نه.

از دست ندهید
شروع ناامیدکننده «فلش» در اولین هفته اکران (باکس‌ آفیس هفته)

منبع: movieweb

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا