سینمافرهنگ و هنرهالیوود

۷ فیلم شبیه میان‌ستاره‌ای با ماجراهای علمی‌-تخیلی فلسفی

فیلم میان‌ستاره‌ای با اکران در سال ۲۰۱۴ به یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های کریستوفر نولان تبدیل شد. توانایی او در جلب توجه و درهم شکستن افکار بیننده، در این فیلم کاملا مشهود است. این ماجراجویی درام فضایی روانکاوانه در آینده‌ای اتفاق می‌افتد که زمین، غیرقابل سکونت می‌شود.

یک فیزیکدان ناسا (مایکل کین) راهی را برای فرستادن انسان‌ها به درون یک کرم‌چاله در جست‌وجوی سیاره جدیدی که بتواند محل زندگی جدید بشر باشد، طراحی کرده است. تیم ارسالی، تحت هدایت یک کشاورز و فضانورد سابق ناسا، جوزف کوپر (متیو مک‌کانهی) است که خانواده خود را رها می‌کند تا به فضا اعزام شود و فرزندانش بتوانند در دنیایی بهتر، بزرگ شوند. کوپر از یک سو در مأموریت خودش به‌عنوان یک دانشمند و از سوی دیگر در سفرش به‌عنوان یک پدر، طیف وسیعی از تجربیات را بررسی می‌کند و این مسأله، فیلم را احساسی و تأثیرگذارتر می‌نماید.

این فیلم نولان با داشتن گروهی از بازیگران شامل مک‌کانهی، کین، آن هاتاوی، جسیکا چستین، کیسی افلک و مت دیمون، اثری احساسی و واقعا لذت‌بخش است. میان‌ستاره‌ای با نظریه‌های عمیق علمی و احساسات شدید انسانی، بازی می‌کند و در عین حال، در نوع خود یک داستان علمی‌تخیلی است که هر وقت به تماشای آن بنشینید شما را به یک ماجراجویی فوق‌العاده زیبا در زمان و مکانی جذاب می‌برد. تکرار آن تجربه و یافتن داستان‌هایی به همان اندازه نفس‌گیر، دشوار است اما باید بگوییم که قطعا فیلم‌های علمی‌تخیلی دیگری هم با نیت و انگیزه مشابه میان‌ستاره‌ای ساخته شده‌اند.

اگر میان‌ستاره‌ای را تماشا کرده‌اید و آن را دوست داشته‌اید، باید بدانید که هفت فیلم درام علمی‌تخیلی ماجراجویانه مشابه دیگر وجود دارند که مطمئنا مغز شما را درگیر می‌کنند و شما را به سفری دور و فراتر از این سیاره محقر می‌برند. بنابراین کمربند خودتان را ببندید و برای پرواز به سوی فضا آماده شوید.

از دست ندهید
۱۰ فیلم عاشقانه‌ی تلخ که عشق در آن‌ها آسیب می‌زند

۷. جاذبه (Gravity)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • بازیگران: جورج کلونی، ساندرا بولاک، اد هریس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۷ از ۱۰

جاذبه ساخته آلفونسو کوارون، یکی از اضطراب‌آور‌ترین فیلم‌های دهه گذشته است. این فیلم، داستان دو فضانورد به نام‌های رایان استون (ساندرا بولاک) و مت کوالسکی (جورج کلونی) را دنبال می‌کند که در یک مأموریت معمولی قرار دارند اما ناگهان همه چیز به هم می‌ریزد. آن‌ها که در فواصل دور و در فضا گیر کرده‌اند، امید اندکی برای بازگشت به زمین دارند. البته یک شانس وجود دارد و آن هم فقط در شرایطی است که یکی از آن‌ها جان خود را فدای دیگری کند تا منابع بیشتری برای فرد باقی‌مانده ذخیره شود.

یک فضانورد تنها باقی می‌ماند و در غم و اندوه و درگیری شدید احساسی در خلاء سرد فضا قرار می‌گیرد و باید برای زنده ماندن بجنگد. جاذبه از لحاظ بصری، درخشان و از نظر احساسی، تأثیر‌گذار و یکی از هیجان‌انگیزترین اجراهای بولاک است و اگر عاشق درام‌های فضایی هستید نباید این فیلم را از دست بدهید.

۶. مریخی (The Martian)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کیت مارا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

یکی دیگر از نمونه‌های درخشان فیلم‌سازی ریدلی اسکات، مریخی با بازی مت دیمون و جسیکا چستین است. هر دوی آن‌ها در میان‌ستاره‌ای هم حضور دارند اما این فیلم علمی تخیلی، اثری کاملا متفاوت است و البته به همان اندازه، تصاویری خیره‌کننده و داستانی جذاب دارد.

مریخی داستان فضانوردی به نام مارک واتنی (دیمون) را دنبال می‌کند که تیم فضانوردان، پس از ماموریت، ناخواسته او را روی مریخ تنها رها می‌کنند. مارک برای زنده ماندن در سیاره سرخ تلاش می‌کند و مجموعه‌ای از اتفاقات ناراحت‌کننده را تجربه می‌کند که برخی از آن‌ها خنده‌دار و برخی دیگر اصلا این‌گونه نیستند. مریخی از تلاش برای پرورش غذا گرفته تا تماس با زمین، در اصل یک داستان بسیار انسانی برای بقا است که با مفاهیم علمی و جدی زیادی ترکیب شده است. اکشن، طنز و لحظات احساسی زیادی در بطن داستان وجود دارند که این فیلم را به اثری عالی تبدیل می‌کنند.

از دست ندهید
۱۱ فیلم‌ هیولایی برتر ۱۰۰ سال گذشته که باید ببینید

۵. به سوی ستارگان (Ad Astra)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: جیمز گری
 • بازیگران: برد پیت، روث نگا، تامی لی جونز
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶٫۵ از ۱۰

به سوی ستارگان به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی جیمز گری، برد پیت را در نقش یک فضانورد نشان می‌دهد. داستان درباره روی مک‌براید (پیت) است که مأموریت خود را برای یافتن پدرش، کلیفورد مک‌براید (تامی لی جونز) آغاز می‌کند که تصور می‌شود در یک ایستگاه فضایی در مدار نپتون مرده است. کلیفورد در جست‌وجوی زندگی هوشمند در فضا بود که در نهایت، به تهدیدی برای زندگی روی زمین و کل منظومه شمسی تبدیل می‌شود. روی باید با او ارتباط برقرار کند و دنیا را نجات دهد.

در این فیلم علاوه بر برد پیت و تامی لی جونز، روث نگا لیو تایلر و دونالد ساترلند هم در نقش‌هایی برجسته ایفای نقش کرده‌اند. به سوی ستارگان یک فیلم علمی‌تخیلی با بسیاری از عناصر مشابه میان‌ستاره‌ای و داستان احساسی یک پدر و پسر است و سؤالات وجودی مهمی را بررسی می‌کند که مطمئنا ذهن شما را به فکر فرو می‌برد. اگر دوست دارید تصاویری خیره‌کننده و البته برد پیت را ببینید، این فیلم را تماشا کنید. 

۴. آفتاب (Sunshine)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، میشل یوه
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۲ از ۱۰

این فیلم در سال ۲۰۰۷ اکران شد و حداقل در زمینه نظریه‌های مفهومی، می‌توانید آن را با میان‌ستاره‌ای مقایسه کنید. آفتاب که توسط الکس گارلند، فیلم‌نامه‌نویس فیلم‌های فراماشین و نابودی نوشته شده است، داستان گروهی از فضانوردان بین المللی را دنبال می‌کند که مأمور می‌شوند تا با پرتاب یک بار هسته‌ای به هسته خورشید، این ستاره در حال مرگ را احیا کنند اما مانند اکثر حوادثی که در چنین طرح‌هایی اتفاق می‌افتد، همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود.

از دست ندهید
فیلم «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه»؛ گذشته‌‌ی واکاندا و آتلانتیس

در این فیلم، بازیگرانی مانند کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بایرن، میشل یوه، کلیف کرتیس، تروی گریتی، هیرویوکی سانادا، بندیکت وانگ و چیپو چونگ حضور دارند. آفتاب به کارگردانی دنی بویل، از جنبه‌های علمی‌تخیلی، جلوه‌های بصری منحصر به فرد و داستانی بسیار بالغ و غنی برخوردار است. این فیلم فقط درباره یک فرد نیست که سعی می‌کند جهان را نجات دهد، بلکه در این روایت، گروهی از افراد از سراسر جهان، آن‌چه را که باید انجام دهند انجام می‌دهند. آفتاب، بسیار خوش‌ساخت و لذت‌بخش است. 

۳. ماه (Moon)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: دانکن جونز
 • بازیگران: سم راکول، کوین اسپیسی، کارا اسکودلاریو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۸ از ۱۰

ماه فیلمی است که قوانین را زیر پا می‌گذارد. این فیلم یک درام فضایی است اما عناصری ترسناک و هیجان‌انگیز و روان‌شناختی دارد که این اثر محصول ۲۰۰۹ را به یک کلاسیک تأثیر‌گذار تبدیل کرده‌اند. مهم‌تر از همه، روایت این فیلم علمی‌تخیلی، کاملا غیر‌معمول است. فیلم، داستان پنج یا شش شخصیت را دنبال می‌کند اما بر روی دو نفر از آن‌ها، سم بل فضانورد (سم راکول) و همراه رباتش، گرتی (با صدای کوین اسپیسی) متمرکز است. بل در آینده‌ای نزدیک، کارمند بخش انرژی در یک شرکت بزرگ انرژی است که نیروی پاک از ماه استخراج می‌کند. بل در یکی از مراحل معمول کار خود و هنگام رانندگی با وسیله‌اش در ماه، دچار یک تصادف تقریبا کشنده می‌شود. هنگامی که او بهبود می‌یابد، چیزهای اطرافش دیگر مانند گذشته نیستند.

لو دادن جزئیات بیشتر طرح، هیجان تماشای فیلم را از بین می‌برد. بنابراین وارد این موضوع نمی‌شویم. تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که این داستان، اولین تجربه کارگردانی دانکن جونز، فیلم‌ساز بریتانیایی بود که به ساخت عناوین محبوب و جذاب دیگری مانند کد منبع (۲۰۱۱)، وارکرافت (۲۰۱۶) و بی‌صدا (۲۰۱۸) شهرت دارد. اگر میان‌ستاره‌ای را دوست دارید، این فیلم را هم تماشا کنید. 

از دست ندهید
«لبخند» به چهره‌ی گیشه بازگشت (باکس آفیس هفته)

۲. فراموشی (Oblivion)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: جوزف کازینسکی
 • بازیگران: تام کروز، اولگا کوریلنکو، مورگان فریمن
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

اگر میان‌ستاره‌ای را دوست دارید و طرفدار فیلم‌های علمی‌تخیلی دهه‌ی ۷۰ میلادی هستید، فراموشی باید گزینه بعدی لیست شما باشد. این فیلم به کارگردانی جوزف کازینسکی بر اساس رمان گرافیکی منتشر‌نشده این کارگردان با همین نام ساخته شده است و در آن، تام کروز در نقش اصلی در کنار بازیگرانی مانند اولگا کوریلنکو، آندریا ریسبورو، مورگان فریمن و نیکولای کاستر والداو قرار دارد. داستان در سال ۲۰۷۷ اتفاق می‌افتد، زمانی که زمین توسط موجودات بیگانه‌ای به نام اسکاونجرها نابود شده است و بشر مجبور به نقل مکان به تایتان، بزرگ‌ترین قمر زحل می‌شود.

جک هارپر (کروز)، یک تکنسین است که به زمین فرستاده می‌شود تا پهپادهایی را که برای مبارزه با بازماندگان اسکاونجر‌ها استفاده می‌شود تعمیر کند. هارپر با سقوط یک فضاپیما روبه‌رو می‌شود و جان یک نفر را نجات می‌دهد اما توسط اسکاونجر‌ها اسیر می‌گردد و پس از آن، باید برای زنده ماندن در برابر تهدید بیگانه‌ای که به تازگی ظهور کرده است بجنگد. اگرچه این فیلم ممکن است مشابه میان‌ستاره‌ای به نظر نرسد اما چشم‌اندازی از آینده زمین و نسل بشر در فضا‌های دور است که در آن‌جا، مردم باید خود را از شر بیگانگان نجات دهند. به همین دلیل، فراموشی یکی از بهترین پیشنهادات ما برای طرفداران میان‌ستاره‌ای است. 

۱. تلقین (Inception)

میان‌ستاره‌ای

 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، جوزف گوردون لویت، تام هاردی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸٫۸ از ۱۰
از دست ندهید
۲۵ فیلم‌ و انیمیشن کودکانه برتر که باید تماشا کنید

تلقین یکی دیگر از آثار قابل توجه کریستوفر نولان است و همین دلیل، کافی است تا این فیلم علمی‌تخیلی در این لیست قرار بگیرد. اگر دلایل بیشتری می‌خواهید، باید گفت که تلقین بازیگران ستاره‌ای از جمله لئوناردو دی‌کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، الیوت پیج، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین دارد.

داستان در دنیایی تخیلی دنبال می‌شود که در آن، دومینیک کاب (دی کاپریو)، یک دزد حرفه‌ای است که با نفوذ در ضمیر ناخودآگاه افراد، اطلاعات آن‌ها را می‌دزدد. یکی از اهداف وی، یک تاجر ژاپنی بود که به کاب فرصتی می‌دهد تا سابقه مجرمانه خود را در ازای کاشتن یک ایده در ذهن یک فرد دیگر از طریق تلقین، حذف کند. البته این امر با پیامدهای ناخوشایند زیادی همراه است. این فیلم، بسیار روانکاوانه و حاوی تصاویری چشم‌گیر و اکشنی نوآورانه است و این دقیقا همان چیزی است که باید از یک فیلم علمی‌تخیلی عالی انتظار داشته باشید.

منبع: collider

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا