راهنما خرید

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

کرم ضد آفتاب بخش مهمی از محافظت پوست در برابر آفتاب است. استفاده از ضد آفتاب نه تنها از سوختن پوست و درد ناشی از آن جلوگیری می کند، بلکه این یک واقعیت ثابت شده است که استفاده منظم از ضد آفتاب نیز روند پیری صورت را تا 80 درصد کند می کند. با چنین آماری، دلیلی وجود ندارد که هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید.


فهرست مطالب

 • بخش اول:چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟
 • بخش دوم:SPF چیست؟
 • بخش سوم:از چه SPF استفاده کنم؟
 • بخش چهارم:آیا باید در داخل خانه هم از ضد آفتاب استفاده کنم؟
 • بخش پنجم:بهترین مارک ضد آفتاب از نظر پزشکان
 • بخش ششم:بهترین ضد آفتاب و روشن کننده پوست
 • بخش هفتم:تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت
 • بخش هشتم:آیا ضد آفتاب برای پوست جوش دار مفید است یا مضر؟
 • بخش نهم:آیا ضد آفتاب پوست را روشن میکند؟
 • بخش دهم:فواید ضد آفتاب
 • بخش یازدهم:کرم ضد آفتاب برای پوست تیره

چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

هر زمان که در معرض اشعه خورشید هستید باید از ضد آفتاب استفاده کنید. این بدان معنا نیست که شما باید فقط زمانی که خورشید بیرون است و می تابد از ضد آفتاب استفاده کنید. خورشید در تمام سال اشعه های مضر ساطع می کند، بنابراین کرم ضد آفتاب در هر شرایط آب و هوایی و هر زمان در طول روز ضروری است.

انواع ضد آفتاب:

علاوه بر این که بدانید چه مقدار ضد آفتاب باید به صورت خود بزنید، باید مطمئن شوید که از بهترین فرمول ضد آفتاب برای پوست خود استفاده می کنید.

دو نوع اصلی کرم ضد آفتاب وجود دارد:

۱. ضد آفتاب شیمیایی
۲. ضد آفتاب معدنی

هر دو طیف وسیعی را از اشعه های UVA (اشعه های پیری) و اشعه های UVB (اشعه های سوزان) محافظت می کنند، اما این کار را به روشی متفاوت انجام می دهند.

برای خرید انواع ضد آفتاب از سایت اکسیژن شاپ مانند: ضد آفتاب اوردینری، ضد آفتاب اون مدل Cleanance، لوسیون ضد آفتاب بنانا بوت، ضد آفتاب Fusion Fluid ایزدین، ضد آفتاب اوربن فیوژن واتر ایزدین روی لینک هر محصول کلیک کنید.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

ضد آفتاب فیزیکی و ضد آفتاب شیمیایی:

کرم ضد آفتاب فیزیکی: همانطور که از نام آن پیداست، از مسدود کننده های فیزیکی برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید استفاده می کند. مسدود کننده های فیزیکی موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند که روی پوست شما قرار می گیرند و اشعه UV را از پوست شما منعکس می کنند. ضد آفتاب فیزیکی برای افرادی که پوست حساسی دارند عالی است زیرا حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی نیست که می تواند باعث واکنش شود.

کرم ضد آفتاب شیمیایی: حاوی فیلترهای شیمیایی است که اشعه ماوراء بنفش را قبل از رسیدن به پوست شما جذب می کند. ضد آفتاب های شیمیایی معمولاً سبک‌تر از ضدآفتاب ‌های فیزیکی هستند. ضد آفتاب های شیمیایی برای افرادی که احساس سنگینی کرم ضد آفتاب را روی پوست خود دوست ندارند، انتخاب خوبی است.

از دست ندهید
راهنمای خرید عطر زنانه

SPF چیست؟

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است. این معیاری است که نشان می دهد یک کرم ضد آفتاب چقدر می تواند از پوست شما در برابر اشعه UVB محافظت کند. هر چه SPF بالاتر باشد، محافظت بیشتری در برابر نور خورشید خواهید داشت. اکثر کرم های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر هستند.

عدد SPF به شما می‌گوید که چه مدت طول می‌کشد تا اشعه ماوراء بنفش خورشید پوست شما را قرمز کند. بنابراین با SPF 30 سوخته شدن پوست شما 30 برابر کمتر از زمانی است که از ضد آفتاب استفاده نمی کردید.

SPF 30 اجازه می دهد تا حدود 3 درصد از اشعه UVB به پوست شما برسد. SPF 50 اجازه می دهد تا حدود 2 درصد از این اشعه ها عبور کنند. SPF 30 اجازه می دهد تا 50 درصد بیشتر اشعه ماوراء بنفش به پوست شما برسد.

از چه SPF استفاده کنم؟

انتخاب فاکتور SPF به چندین چیز بستگی دارد. اولاً، هر کس سطح متفاوتی از حساسیت به خورشید را دارد. بنابراین اگر به راحتی می سوزید، همیشه باید بالاترین فاکتور SPF را انتخاب کنید.

ثانیاً، در تابستان باید از SPF بالاتری استفاده کنید، اما در فصول سردتر که اشعه های خورشید چندان شدید نیستند، می توانید به SPF کمتری تغییر دهید.

توصیه می کنیم از کرم ضد آفتاب صورت با SPF 30 برای استفاده روزانه استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید می مانید، SPF 45 یا SPF 50 را انتخاب کنید.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

از آنجایی که SPF 50 از 98 درصد اشعه UVB محافظت می کند و هیچ چیز محافظت 100 درصدی را ارائه نمی دهد، استفاده از SPF بالای 50 از نظر آماری اهمیتی ندارد. چیزی به نام ضد آفتاب کامل وجود ندارد.

آیا باید در داخل خانه هم از ضد آفتاب استفاده کنم؟

بله، بدون توجه به اینکه بیرون هستید یا نه، باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV خورشید که می تواند باعث سرطان پوست و سایر مشکلات جدی سلامتی شود، مهم است.

فواید ضد آفتاب:

خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد
محافظت در برابر آفتاب سوختگی
جلوگیری از التهاب و قرمزی

از چین و چروک و خطوط ریز زود رس جلوگیری کنید

از لکه ‌دار شدن پوست و پرپیگمانتاسیون جلوگیری کنید

از آسیب رسیدن به DNA جلوگیری میکند

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

بهترین مارک ضد آفتاب از نظر پزشکان

متخصصان پوست توصیه می‌کنند از کرم ضد آفتاب بر اساس نوع پوست خود هر روز زمانی که بیرون هستید، نه فقط در طول تابستان، استفاده کنید. اگر هر روز و به مقدار مناسب از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید، نباید مدت زیادی دوام بیاورد.

از دست ندهید
راهنمای خرید غذاساز + بررسی مشخصات یک غذاساز خوب

بهترین مارک ضد افتاب ایرانی از نظر پزشکان علاوه بر مطابقت با نوع پوست شما باید دارای SPF مناسب برای محافظت از پوست در منطقه ای که زندگی می‌کنید، باشد. کیفیت فیلترهای ضد آفتاب نقش بسیار مهمی در محافظت از پوست دارند که حتما باید به نوع آنها توجه کنید. همچنین ضد آفتاب شما باید دوام کافی در برابر تعریق و آب ارائه دهد.

اگر در فرمولاسیون ضد آفتاب ترکیب مرطوب کننده و ضد پیری پوست وجود داشته باشد، فراتر از یک ضد آفتاب عمل خواهد کرد که بسیار ارزشمند است.

۱. فلوئید ضد آفتاب ساین اسکین

فلوئید ضد آفتاب ساین شیلد SPF30 ساین اسکین برای انواع پوست ها به ویژه پوست های چرب و مستعد جوش قابل استفاده است. این ضد آفتاب در برابر پرتوهای آسیب رسان نور خورشید از پوست محافظت کرده و بافتی بسیار سبک دارد.

۲. کرم ضد آفتاب و ضد لک رنگی لافارر پوست چرب

کرم ضد آفتاب و ضد لک رنگی پوست چرب SPF40 لافارر در ۳ رنگ برنز، روشن و متوسط در دسترس است. این کرم دارای بافت سبک و غیر چرب بوده و محافظت عالی در برابر پرتوهای خورشید ارائه می‌دهد.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

۳. کرم ضد آفتاب فاقد چربی اریکه

کرم ضد آفتاب SPF50 فاقد چربی اریکه با فیلترهای قوی از پوست شما در برابر UVA و UVB محافظت می‌کند. بافت سبک و غیر چرب این ضد آفتاب برای پوست های چرب و جوش دار بسیار حائز اهمیت است.

۴. فلوئید ضد آفتاب بی رنگ اسکین وان

فلوئید ضد آفتاب SPF50 بی رنگ اسکین وان در برابر اشعه‌UV ، مادون قرمز، نور آبی و مرئی از پوست شما محافظت می‌کند. افراد با پوست مختلط یا چرب می‌توانند از این ضد آفتاب استفاده کنند.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

بهترین ضد آفتاب و روشن کننده پوست

اگر از شما بپرسند مهم‌ترین بخش از روتین پوستی‌تان چیست و یا چه کاری برای مراقبت از پوستتان انجام می‌دهید، پاسخ‌تان چیست؟ در رسیدن به پاسخ صحیحی برای این سوال باید بدانید که مراقبت از پوست دارای سه بخش بسیار مهم است که عدم رعایت هر بخش در روتین پوستی، شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه کمی دلسرد خواهد کرد. سه بخش اساسی روتین پوستی شامل محافظت از پوست، تقویت پوست و شستشوی پوست است. در بخش محافظت از پوست کرم‌های ضد آفتاب نقش تعیین کننده‌ای دارند. بنابراین بهتر است هیچوقت جای آن را در روتین پوستی‌تان خالی نکنید! خوشبختانه تنوع محصولات ضد آفتاب آنقدر زیاد است که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز پوستتان بهترین انتخاب را برای محافظت از پوستتان داشته باشید. به همین دلیل ما یکی از انواع پرطرفدار این محصولات یعنی بهترین ضد آفتاب روشن کننده پوست را برای شما در این مقاله از رادیومدا معرفی خواهیم کرد و برای خرید کرم ضد آفتاب نیز پیشنهادهای پر تخفیف و جذابی خواهیم داشت. پس با ما در ادامه مقاله ضد آفتاب ضد لک همراه باشید.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

آفتاب یکی از حیاتی‌ترین اجزای طبیعت است که بدون آن زندگی روی کره زمین غیرممکن خواهد بود. اما آیا می‌توان گفت که آفتاب همیشه برای ما مفید است؟ پاسخ خیر است. نور خورشید با وجود تمام محبتی که به طبیعت می‌کند، می‌تواند گاهی برای ما انسان‌ها بسیار زیان‌بار باشد. اشعه‌های مضر نور خورشید، می‌توانند احتمال جهش ژنتیکی درون سلول‌های پوست ما را بالا ببرند و در نتیجه سرطان پوست را سبب شوند. یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با این اثرات مخرب، استفاده از ضد آفتاب است. با استفاده از ضد آفتاب و پوشیدن لباس‌هایی آستین بلند و پوشیده، می‌توان تا حد بسیار زیادی این اثرات مخرب را خنثی کرد. در بین انواع پوست، پوست جوش‌دار نسبت به سایرین حساس‌تر و ملتهب‌تر است و به مراقبت‌های بیش‌تری نیاز دارد. البته ممکن است این سوال پیش بیاید که علی‌رغم تمام خواصی ضد آفتاب برای پوست دارد؛ آیا ضد آفتاب برای پوست جوش دار مفید است یا خیر؟ یا تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت چگونه خواهد بود؟ آیا این عقیده درست است که استفاده از ضد آفتاب روی پوست چرب و جوش‌دار، می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند؟ با رادیومدا همراه باشید تا قبل از خرید کرم ضد آفتاب بیش‌تر درباره تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت بدانید.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

آیا ضد آفتاب برای پوست جوش دار مفید است یا مضر؟

آفتابی که به سطح زمین می‌تابد، از چندین نوع اشعه تشکیل شده که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آن‌ها بر پوست، اشعه ماوراء بنفش (UV) است. اشعه ماوراء بنفش نیز خود به دو قسمت ماوراء بنفش نوع A (UVA) و ماوراء بنفش نوع B (UVB) تقسیم می‌شود. اشعه UVB می‌تواند موجب قرمزی و آفتاب‌سوختگی شود، در حالی که اشعه UVA می‌تواند موجب ایجاد چین و چروک زودرس برای پوست شود. با دانستن این اطلاعات، مشخص می‌شود که آفتاب می‌تواند برای هر نوع پوستی مضر باشد و انواع پوست، تفاوت چندانی در نتایج مخرب آن، ایجاد نخواهند کرد. بنابراین ضد آفتاب باید تبدیل به جزئی جدانشدنی از روتین مراقبتی همه، در هر فصل سال شود. از آن جایی که اغلب پوست‌های جوشدار از نوع چرب هستند، می‌توانیم تاثیر آفتاب بر آن‌ها را این گونه بررسی کنیم.

از دست ندهید
راهنمای خرید لوازم ‌تحریر ضروری برای دفتر کار

در ابتدا باید بدانید که آفتاب می‌تواند موجب حساسیت بیش‌تر پوست‌های جوش‌دار شود و جای زخم و جوش‌های صورت را وخیم‌تر و تیره‌تر کند.

آفتاب می‌تواند موجب خشکی پوست و از بین رفتن سلول‌های پوستی شود. این سلول‌های مرده نیز می‌توانند با مسدود کردن منافذ پوست، جوش‌های پوستی را بیش‌تر کنند.

از طرفی خشکی پوست، بر اثر آفتاب می‌تواند موجب ترشح بیشتر چربی برای جبران چربی از دست رفته در پوست‌های چرب شود. همین امر می‌تواند جوش‌های صورت را تشدید کند.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

آیا ضد آفتاب پوست را روشن میکند؟

به خاطر داشته باشید که باورهای غلطی در استفاده از ضد آفتاب وجود دارد. این‌که افراد با پوست تیره احتیاجی به استفاده از ضدآفتاب ندارند. تیره یا روشن بودن پوست دلیل بر استفاده یا عدم استفاده از ضدآفتاب نیست و افراد با هر رنگ پوستی باید از ضدآفتاب استفاده کنند. محصولات آرایشی هیچ پوششی برای محافظت از پوست از نور خورشید به حساب نمی‌آیند، مگر اینکه محصول آرایشی شما حاوی ضدآفتاب باشد و یا از ضدآفتاب‌های رنگی استفاده کنید.

به طور کلی می‌توان گفت ضدآفتاب ضدآب وجود خارجی ندارد و تمام محصولات مراقبت از پوست در مجاورت رطوبت و آب اثربخشی خود را از دست می‌دهند و از روی پوست پاک می‌شوند، بنابراین بعد از برخورد آب با پوست باید ضدآفتاب خود را تمدید کنید.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

نکات مهمی که در استفاده از کرم ضدآفتاب باید رعایت شوند.

کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید، کرم ضدآفتاب محصولی است که در مدت زمان خاصی، اثربخشی مناسب دارد. لازم است برای اینکه محافظت از پوست شما به صورت مداوم صورت گیرد هر ۲ تا ۴ ساعت یک‌بار ضدآفتاب خود را تمدید کنید.

از دست ندهید
۱۵ عیدی لوکس برای هدیه به اهل فرهنگ و هنر که کالای دیجیتال نیستند

در زمستان هم ضدآفتاب را فراموش نکنید، برخی معتقدند که استفاده از ضدآفتاب در فصل پاییز و زمستان ضرورتی ندارد به یاد داشته باشید که این باور غلطی است و می‌تواند به به پوست شما آسیب برساند. پس در هر فصلی و در هر شرایطی کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

حتی در محیط‌های بسته نیز از ضدآفتاب استفاده کنید، خوب است بدانید استفاده از ضدآفتابی با پوشش و قدرت محافظت متوسط در محیط‌های بسته نیز می‌تواند اثر مناسبی داشته باشد.

از دلایل عمده تغییرات رنگ پوست شما می‌توان به استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، بارداری، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهای مختلف برای کنترل این تغییرات، استفاده از داروهایی خاص برای برخی از بیماری‌ها، قرار گرفتن در مجاورت برخی سموم و خوردن یا دست زدن به برخی مواد خوراکی اشاره کرد. در صورتی که رنگ پوست شما دچار تغییراتی شده است و این تغییرات شامل تغییر رنگ پوست نیز می‌شود با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم از علت آن مطلع شوید و برای برطرف نمودن مشکل اقدام نمایید.

فواید ضد آفتاب

محافظت در برابر اشعه‌های مضر: UV

لایه اوزون که به طور مداوم در حال تخریب است، ما را در معرض خطر بیشتری برای تحت تأثیر قرارگرفتن اشعه‌های مضر خورشید قرار داده است. درسته که برای دوز روزانه ویتامین D خود به نور خورشید نیاز دارید، اما به این معنی نیست که باید سلامت خود را به خطر بیندازید! کرم‌های ضدآفتاب محصولات حیاتی هستند که از شما در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت می‌کنند.

از پیری زودرس جلوگیری می‌کند:

همه ما دوست داریم پوستی جوان‌تر، درخشان و سالم داشته باشیم. این یکی از قانع کننده‌ترین دلایل برای شروع استفاده از ضدآفتاب است. از پوست شما در برابر ایجاد علائم پیری مانند چین و چروک و خطوط ریز، لکه‌های خورشیدی، رنگدانه‌ها، آسیب نوری و پوست خشک محافظت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که افراد زیر 55 سال که از ضدآفتاب استفاده می‌کنند، 24 درصد شانس بیشتر از افرادی که کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند و یا گاهی اوقات از ضدآفتاب استفاده می‌کنند، برای ابتلا به این علائم پیری دارند.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

خطر سرطان پوست را کاهش می‌دهد:

از دست ندهید
راهنمای خرید سرویس پخت و پز و قابلمه + معرفی سرویس قابلمه کرکماز 8 پارچه

مردم عمدتاً به دلایل زیبایی شروع به استفاده از کرم ضدآفتاب می‌کنند، اما این برای سلامتی به عنوان یک مزیت محسوب می‌شود. کرم ضدآفتاب خود را روزانه و در طول روزها و ماه‌ها استفاده کنید تا از پوست خود در برابر خطر انواع سرطان پوست محافظت کنید. این بدترین نوع سرطان پوست است که با افزایش سن زنان می‌تواند زندگی آنها را تهدید کند.

از آفتاب سوختگی جلوگیری می‌کند:

آفتاب سوختگی می‌تواند پوست را نازک کند و آن را شفاف‌تر کند و کبودی‌ها را بیشتر نمایان شوند. پوست شما ممکن است حملات مکرر لایه‌برداری، تورم، قرمزی، کهیر و خارش را تجربه کند. این به دلیل اشعه UVB است که مسئول آفتاب سوختگی است. تاول‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را تشدید کنند. مطالعه‌ای که در سال 2008 در Annals of Epidemiology منتشر شد، نشان داد که وقوع مکرر آفتاب سوختگی می‌تواند شما را در معرض خطر بالاتر ملانوم کشنده قرار دهد. بنابراین، ضد آفتاب بزنید و ایمن باشید.

سلامت پوست را افزایش می‌دهد:

پروتئین‌های ضروری پوست مانند کلاژن، کراتین و الاستین توسط کرم ضد آفتاب محافظت می‌شوند. این پروتئین‌ها برای صاف و سالم نگه داشتن پوست مورد نیاز هستند. اطمینان حاصل کنید که ضدآفتاب شما حاوی دی‌اکسید تیتانیوم است تا به انعکاس اشعه ماوراءبنفش دور از پوست کمک کند و از فعالیت این پروتئین‌ها محافظت کند.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

کرم ضد آفتاب برای پوست تیره

آیا ضد آفتاب برای پوست های سبزه و تیره لازم است؟

این سوال در گذشته بیشتر مطرح بود که آیا ضد آفتاب برای پوست های سبزه و تیره لازم است؟ چون افرادی که پوست تیره و یا سبزه داشتند تصور می کردند ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و رنگ گرفتن پوست است. در حالی که افرادی که پوست تیره دارند به طور طبیعی پوستشان رنگی است و دیگر نیازی به مراقبت از پوستشان در برابر آفتاب سوختگی و رنگ گرفتگی پوستشان ندارند.

مهم است که به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که در برابر اشعه های خورشید محافظت می کند. این به سادگی به این معنی است که ضد آفتاب شما می تواند از شما در برابر طیف خطرناک اشعه های UVA و UVB خورشید محافظت کند.

دلیلی وجود دارد که توصیه می شود روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید – باران بیاید، آفتاب بیاید. در واقع، دلایل زیادی را ذکر کنید: آفتاب سوختگی، سرطان، چین و چروک و خطوط ریز تنها برخی از راه هایی هستند که آسیب خورشید بر پوست تأثیر می گذارد. این امر باعث می شود محافظت در برابر اشعه های مضر UVA و UVB نه تنها برای ظاهر بلکه برای سلامتی شما نیز مهم باشد.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا