سلامت نوزاد و کودک

روش های تقویت اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس یک کلید در دست هر کسی ست که گشایش های شخصیتی بسیاری در دنیای امروز برای وی بدنیال دارد. اما همین اعتماد به نفس دقیقا به چه معنا می‌باشد؟ و چرا این قدر اهمیت دارد؟ این ویژگی باید از کودکی در وجود شخص پرورش یابد. شما برای افزایش اعتماد به نفس کودک خود چه می کنید؟ باید بدانید که كودكاني كه احساس خوبي در مورد خود دارند، راحت‌تر مي‌توانند با مشكلات محيط اطراف و فشارهاي موجود در جهان مقابله كنند. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا راه هایی ساده برای تقویت اعتماد به نفس کودک خود یاد بگیرید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: با عناب خوشمزه و خواص آن بیشتر آشنا شوید


بررسی معنای اعتماد به نفس

شاید تابه‌حال تعریف‌های زیادی را درباره اعتماد به نفس شنیده و درباره چیستی آن مطالب مختلفی را خوانده باشید. اعتماد به نفس واژه‌ای است که در بسیاری از بزنگاه‌های زندگی آن را به کار می‌بریم و تاثیرگذاری‌اش را در زندگی می‌بینیم.
تعاریف زیادی از اعتماد به نفس وجود دارد که می‌توان آن را در چند جمله خلاصه کرد.
برخی‌ها به باور و اعتمادی که نسبت به خود و توانمندی‌هایشان دارند، اعتماد به نفس یا Self-Confidence می‌گویند.
برخی دیگر اعتماد به نفس را به این شکل تعریف می‌کنند که فرد عمیقا خودش را با ارزش و توانمند می‌داند و به این ارزش و توانمندی هم باور دارد.
اعتماد به نفس را با هر تعریفی که در نظر بگیرید، اصلی‌ترین مفهوم را درباره احساسی که نسبت به خودتان دارید در برمی‌گیرد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، به دنبال راههای افزایش اعتماد به نفس در خود یا فرزندانشان می‌گردند.

از دست ندهید
چگونه به کودکی با سندرم داون شیر بدهیم؟ + بررسی غلبه بر موانع شیردهی در نوزادان مبتلا به سندرم داون

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: فواید عسل برای کودکان


قدم به قدم تا بالا بردن اعتماد به نفس کودک

تربیت و پرورش کودکان، به‌ویژه در سال‌های اولیه زندگی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین مهارت و ویژگی‌هایی که یک کودک باید آن را بیاموزد و درون خودش رشد دهد، اعتماد به نفس است.
والدین با رفتارهای خود و بازخوردهایی که به کودک می‌دهند، راه افزایش اعتماد به نفس را در او هموار می‌کنند. به همین جهت است که والدین را از موثرترین فاکتورهایی در نظر می‌گیرند که در افزایش اعتماد به نفس کودکان نقش دارند. از جمله راه های سریع افزایش اعتماد به نفس در کودکان می‌توان 15 مورد زیر را بیان کرد:

تلاش کودک لایق تشکر است

اولین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین راهکار برای افزایش اعتماد به نفس کودکان قدردارنی و تشکر از تلاش آن‌هاست. شما به عنوان بزرگتر، مربی و والدین کودک، نقش مهمی را در افزایش اعتماد به نفس کودکان ایفا می‌کنید. 

تشویق کودک


بنابراین در هر فعالیتی، بدون در نظر گرفتن مطلوبیت نتیجه، تلاش کودک را مدنظر قرار دهید و از او به دلیل تلاش و پشتکارش تشکر کنید. این کار کودک را با احساس بسیار بهتری نسبت به خودش روبه‌رو می‌کند.

اعتماد به نفس کودک را با مسئولیت بالا ببرید

کودکان عاشق این هستند که بسیاری از مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرند و کاری را انجام دهند. واگذاری مسئولیت به کودک، حتی اگر مسئولیت بسیار ساده‌ای باشد، کودک را به این فهم می‌رساند که قابل اعتماد و قابل اتکا است. واذاری مسئولیت از مهم‌ترین راههای افزایش اعتماد به نفس کودکان است که انجام آن به سادگی امکان‌پذیر است.

از دست ندهید
علائم تشنج در نوزادان که والدین باید بشناسند؛ علت و درمان

ابراز نگرانی درباره اقدامات کودک، ممنوع!

ممکن است به عنوان والد، از انجام برخی کارها توسط کودک خود نگران باشید. سعی کنید این نگرانی را درون خودتان حفظ کنید و به هیچ وجه آن را بروز ندهید. ابراز نگرانی به کودک زمینه را برای عقب‌نشینی او از فعالیت‌ها و ترس نسبت به عملکرد خودش فراهم می‌کند.


درباره ی آتروفی مغز چه می دانید؟


کودک شما فقط یک کودک است نه بیشتر!

متاسفانه والدینی هستند که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از کودک انتظار دارند بیشتر و پخته‌تر از سن خودش رفتار کند و این را به صورت دائم به کودک خود ابراز می‌کنند.

انتظار نابجا از کودک


باید این نکته را در نظر بگیرید که کودک می‌بایست مطابق با اقتضائات سن خودش رفتار کند و انتظار رفتار بالغانه داشتن از او، او را به فردی تبدیل می‌کند که مدام در پی کسب رضایت دیگران است. این کار در آخر به کاهش اعتماد به نفس او منجر می‌شود. انتظار رفتار مطابق با سن کودک از او یکی از راه های ساده افزایش اعتماد به نفس در اوست.

تشویق حس کنجکاوی بهترین راه افزایش اعتماد به نفس کودک

بسیاری از والدین از پرسش‌های پی‌درپی کودکان خود خسته می‌شوند. در این مسیر بسیار اتفاق می‌افتد که کلافگی خودشان را از کنجکاوی آن‌ها بروز می‌دهند. به خاظر داشته باشید کودکان با پرسشگری خود در حال رشد و پرورش مهارت‌های ذهنی‌شان هستند. به واقع کودکانی در آینده موفق‌تر خواهند بود که راه‌های خوبی را برای پاسخ به سوال‌هایشان پیدا می‌کنند. این ویژگی در نهایت به افزایش اعتماد به نفس در کودک منجر می‌شود و او را به فرد موفقی تبدیل می‌کند.

از دست ندهید
چرا خواب برای کودکان مهم است؟ + بررسی اهمیت خواب برای کودکان

گل و گیاه یک مسئولیت ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودک

باغچه و گل و گیاه امکان خوبی برای آموزش مسئولیت‌پذیری فراهم می‌کند. فرزندتان می‌داند اگر به گیاهان آب بدهد آنها به خوبی رشد می‌کنند، اگر علف‌های هرز را بچیند گل‌های زیباتری می‌رویند.

اعتماد به نفس کودک


فرزتدان‌تان را در انجام کارهایی مانند شستن ماشین، جارو زدن، رسیدگی به گیاهان، گردگیری و… با خود همراه کنید. در ۷ یا ۸سالگی آنها می‌توانند لباس‌ها را در لباس‌شویی بگذارند و در ۱۰ سالگی به تنهایی آن را راه بیندازند. وقتی کودکان کارهای خانه را انجام می‌دهند، شما می‌توانید زمانی را به خودتان اختصاص دهید. همچنین کودک احساس می‌کند وجودش در خانه معنادار است و احساس مفید بودن می‌کند.


برای مطالعه بیشتر: همه چیز درباره مهرطلبی + مقابله با اختلال مهرطلبی


انتقاد مطلقاً ممنوع!

بهترین راه حل افزایش اعتماد به نفس کودک دوری از انتقاد است. اگر کودک شما کاری را ناقص انجام داده و یا انتظارتان را در انجام کارها برآورده نکرده است، هرگز از او انتقاد نکنید.
در این موارد تشویق و تعرف از کودک همراه با چند راهکار اصلاحی برای او بسیار مفید و موثر است. فراموش نکنید که هر چه میزان انتقاد شما بیشتر شود، کودک بیشتر از انجام کارهای جدید دوری می‌کند.

خودتان اولین الگوی اعتماد به نفس برای کودک باشید

تا دوره نوجوانی کودک، پدر و مادر حکم ابر قهرمانانی را برای آن‌ها دارند که همه کارهایشان درست و عملکرد آن‌ها تایید شده است.

افزایش اعتماد به نفس کودک با الگو بودن

بنابراین تلاش کنید تا جای ممکن، الگوی بسیار خوبی برای کودک خود باشید. تا نحوه فکر کردن، عمل کردن و اثرگذاری را از شما بیاموزد.  

از دست ندهید
لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

به کودک اهمیت دهید

کودکان دوست دارند که در مرکز توجه باشند. دلبستگی ایمن را با دریافت اهمیت و توجه کافی از سوی والدین شکل می‌گیرد. اهمیت دادن به کودک و پاسخگوی نیاز او بودن، یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان است.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از سنگ کیسه صفرا چه می دانید؟ + علائم و درمان


سخن پایانی

در این محتوا درباره راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس کودک خواندیم. به خاطر داشته باشید گاهی نیاز به کمک یک کتخصص است. اگر کودکتان اعتماد به نفس کمی دارد ممکن است در برخی از مهارت‌های حرکتی (چابکی) – ذهنی(توجه و تمرکز) و گفتار (لکنت) دچار تفاوت‌هایی نسبت به همسالان خود باشد. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک های کاردرمانی _ گفتار درمانی به طور معجزه آسایی اعتماد به نفس کودک خود را بالا ببرید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا