سلامت

روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

پس از بهبود جوش و آکنه، ممکن است در برخی از موارد، جای جوش به فرورفتگی یا چال روی پوست تبدیل شود. در صورتی که این فرورفتگی‌ جای جوش، قدیمی و کهنه نشده باشد، می‌توانید آن را با روش‌های خانگی یا پزشکی درمان کنید. به هر حال پوست زیبا باعث زیباتر شدن چهره و بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می‌شود. رسیدگی به پوست، نیاز به زمان، صبر و مراقبت‌های ویژه دارد. اگر می‌خواهید با انواع روش درمان فرورفتگی جای جوش آشنا شوید، ادامه مقاله را از دست ندهید.


فهرست مطالب

  • بخش اول:انواع فرورفتگی جای جوش چیست؟
  • بخش دوم:کرم درمان فرورفتگی جای جوش
  • بخش سوم:علت فرورفتگی پوست صورت
  • بخش چهارم:بهترین کرم برای گودی جای جوش
  • بخش پنجم:درمان خانگی فرورفتگی جای جوش

انواع فرورفتگی جای جوش چیست؟

بهتر است پیش از هر چیز با انواع فرورفتگی جای جوش آشنا شوید، چرا که شناخت انواع جای جوش کمک به سزایی به انتخاب نوع درمان آن می‌کند. بنابراین در صورتی که جای جوش به زخمی عمیق تبدیل شده باشد، درمان زیر نظر پزشک گزینه بهتری خواهد بود.

اِسکار یخ شکن:

این نوع فرورفتگی جای جوش شباهت زیادی به حفره‌های یخی دارد که با یخ شکن ایجاد می‌شود. به همین دلیل این نوع زخم جای جوش، یخ شکن نام دارد. معمولاً این نوع اسکارها جای جوش عمیق و حفره‌ای هستند.

اسکار ورقه‌ای:

اسکار یا زخم ورقه‌ای به فرورفتگی‌هایی می‌گویند که روی پوست به صورت گسترده پخش شده است و پستی و بلندی‌های ورقه‌ای روی صورت ایجاد می‌شود.

اسکار آتروفیک:

اسکار آتروفیک یک نوع زخم بعد از بین رفتن جوش است که به شکل فرورفتگی‌های باریک روی صورت ظاهر می‌شوند.

اسکار کلوئیدی:

کلوئید یک نوع بیماری پوستی است که بعد از بین رفتن جوش، به صورت زخم‌های برجسته و بزرگ روی پوست ظاهر می‌شوند که شباهت بسیاری به جای بخیه دارند.

اسکار واگنی:

اسکار واگنی نوع دیگری از زخم بعد از جوش و آکنه است که به صورت گسترده روی پوست ظاهر می‌شود و معمولاً گوشه‌های تیز و برجسته‌ای دارد.

روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

کرم درمان فرورفتگی جای جوش

خوشبختانه، مجموعه‌ای از ژل‌ها، کرم‌ها و درمان‌هایی وجود دارد که در درمان و تغییر رنگ ناشی از لک اثرگذار هستند. مواد تشکیل دهنده کلاژن به طور کلی به درمان اسکار آکنه کمک می‌کند، بنابراین پزشکان هنگام درمان بیماران خود به رتینوئیدها، ویتامین C و آلفا هیدروکسی اسیدها توجه می‌کند.

از دست ندهید
اخبار داغ در مورد کرم صورت را اینجا دنبال کنید!

یک متخصص پوست توضیح می‌دهد: رتینوئیدها، یک مشتق از ویتامین A، به افزایش کلاژن، یکنواخت شدن رنگ پوست و جلوگیری از آکنه در آینده کمک می‌کند. ویتامین C یک عامل روشن کننده و یک آنتی اکسیدان است که نشان می‌دهد کلاژن را هم می‌سازد. اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و ماندلیک به یکدست شدن رنگ پوست کمک می‌کنند.

کنترل اسکار پیشرفته با: SkinCeuticals بهترین کرم ترمیم کننده جای جوش

از آخرین مورد از محصولات مراقبت از پوست بسیار موثر باید به SkinCeuticals، اشاره کرد. این کرم ترمیم کننده جای جوش که به عنوان درمان پیشرفته کنترل اسکار از آن نام می‌برند یکی از بهترین‌ها برای سطوح نامنظم است. از 95 درصد سیلیکون، 5/0درصد آلانتوئین (آرام کننده پوست)، دو درصد اسیدهای چرب تقویت‌کننده هیدراتاسیون و یک درصد سیلیس فوق ‌سبک برای استفاده بدون درز و راحت تشکیل شده است.

سوسپانسیون اسید آزلائیک معمولی ۱۰ درصد برای ترمیم جای جوش:

اسید آزلائیک می‌تواند به محو شدن رنگدانه‌ها بر روی اسکارهای موجود و جلوگیری از جوش‌های آینده کمک کند. سوسپانسیون اسید آزلائیک معمولی ۱۰ درصد دارای دوز قوی از مواد تشکیل دهنده در یک پایه کرم-ژل تسکین دهنده برای کمک به جلوگیری از تحریک است.

مایا چیا سوپر لیفت ویتامین: C بهترین کرم ترمیم کننده جای جوش

درمان با ویتامین C-More Super Lift Maya Chia یکی دیگر از گزینه‌های عالی است که ارزش قیمت بالای آن را دارد. این کرم ترمیم کننده جای جوش ارزش قیمت بالا را دارد زیرا با سه نوع ویتامینC، نیاسینامید،‌ ترانکسامیک اسید، اسید فرولیک و پپتیدها فرموله شده است تا به روشن شدن هرگونه تیرگی در پوست و جای جوش کمک کند.

درمان لایه برداری: Murad Invisiscar بهترین جایگزین کرم ترمیم کننده جای جوش

ادامه استفاده از اسیدهای بتا هیدروکسی (معروف به اسید سالیسیلیک) پس از‌ ترک پوست برای لایه‌برداری از تجمع رنگدانه‌ها مفید است. از این رو این ماده را در میان ویتامین C و سیکا در درمان Invisiscar Resurfacing خود قرار داد. نوید این را می‌دهد که‌اندازه، عمق، بافت و تغییر رنگ اسکار را در هشت هفته به حداقل برساند، و در عین حال، پودرهای پخش کننده نور و تار شدن این سرم، شروع زیبایی به پوست شما می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد صاف‌تر و یکدست‌تر به نظر برسد. به محض اعمال آن

از دست ندهید
اسپری شامپوی خشک چیست و چه کاربردی دارد؟ + عوارض آن چیست؟

اصلاح کننده لکه‌های تیره رادیکال بالینی حتی بهتر: Clinique + قطع کننده

در این کرم ترمیم کننده جای جوش مواد ضد لکه متعددی مانند اسید سالیسیلیک وجود دارد. اما با دقت به اجزای مجموعه قطع کننده اختصاصی این برند نگاه کنید و عصاره شیرین بیان را پیدا کنید که به دلایل مختلفی به فرمول‌های محو کننده راه پیدا می‌کند. عصاره شیرین بیان حاوی گلابیریدین است که با مسدود کردن آنزیم تیروزیناز به کاهش سنتز ملانین کمک می‌کند.

ژل پیگمنت پوست PCA یا کرم ترمیم کننده جای جوش

ربکا کازین، پزشک متخصص پوست در موسسه جراحی لیزر پوست واشنگتن و بخش پوست جانز‌هاپکینز توضیح می‌دهد: من اغلب ژل پیگمنت پوست PCA را به بیمارانی که به دنبال درمان اسکارهای باقی مانده از آکنه هستند توصیه می‌کنم. این ژل حاوی 2 درصد هیدروکینون است که با سایر روشن کننده‌های پوست مانند کوجیک اسید، رزورسینول و آزلائیک اسید‌ ترکیب شده است که بدون تحریک پوست، رنگدانه‌ها را روشن می‌کند. افزودن اسید لاکتیک رطوبت را برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد، که می‌تواند رنگدانه را بدتر کند، حفظ می‌کند.

کنسانتره پری بیوتیک مینرال؛ بهترین درمان فرورفتگی جای جوش:

کنسانتره پروبیوتیک برای کسانی که با جوش‌های فعال یا اسکار آکنه سر و کار دارند، با کمک به کاهش تحریک و افزایش تحمل به سایر مواد ضد آکنه مفید است. این سرم برای تحریک ‌ترمیم سد پوستی عمل می‌کند زیرا شامل سه تسکین‌دهنده آب آتشفشانی ویشی، تخمیر ویترئوسیلا پروبیوتیک و نیاسینامید است که همچنین به کاهش قرمزی و آرامش پوست کمک می‌کند.

روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

علت فرورفتگی پوست صورت

علت فرورفتگی ناگهانی پوست صورت می تواند بیش از هر چیزی به عود کردن جوش ها مربوط باشد. در صورتی که شما همیشه جوش های صورت خود را دست کاری می کنید یا برای درمان آن ها اقدام مناسبی انجام نمی دهید، باید بدانید که دیر یا زود بالاخره ممکن است دچار مشکل فرو رفتگی های روی پوست شوید.

دقت داشته باشید که درمان جوش ها بسیار راحت تر از درمان فرورفتگی های پوست صورت است و همچنین زمان بیشتری هم برای این کار لازم است. روش های مختلفی برای درمان جای جوش های صورت که به صورت فرو رفته در آمده اند وجود دارند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

بهترین کرم برای گودی جای جوش

کرم ‌هایی که در ادامه آن‌ ها را معرفی می ‌کنیم، دارای فرمولاسیون و سازوکاری ویژه برای از بین بردن جای جوش‌ ها و آکنه‌ هایی هستند که طی مدت زمان‌ های مختلف و به دلایل گوناگون سطح پوست را پوشش داده‌ اند. بدیهی است که اگر استفاده از این مواد تحت نظر پزشک صورت گرفته، به مقدار مناسب، در بازه‌ های زمانی معین و به شکل مستمر بر روی پوست اعمال شود تاثیرات مثبت خود را پس از مدت زمان تعیین شده نشان خواهد داد.

از دست ندهید
ماسک خانگی برای از بین بردن لک و روشن شدن پوست صورت

کرم رژودرم:

جوش‌ ها، آکنه‌ ها، آبله مرغان، بخیه، سالک، زخم و بریدگی می ‌تواند سبب پدیدار شدن فرورفتگی‌های سطحی یا عمیق بر روی پوست شوند. البته می‌توان بر روی پوست علاوه بر فرورفتگی‌ها شاهد برجستگی‌هایی نیز باشیم که با اعمال اثر موارد ذکر شده ایجاد شوند. کرم رژودرم از بهترین ترکیبات برای از بین بردن این نوع فرورفتگی ‌ها (اسکارها) و برجستگی‌ ها محسوب می ‌شود. گرچه این نوع کرم ‌ها با توجه به ویژگی‌ های منحصر به فرد هر یک از این فرورفتگی‌ ها و برجستگی‌ها قادر به از بین بردن آن‌ها به طور کامل نیست اما می ‌تواند به شیوه‌ ای موثر برای کمرنگ‌ تر کردن و درمان بیشتر آن‌ ها کمک کننده باشد.

پن کنترل کننده میزان چربی آکنه زوم فیس دوکس:

Face Doux با قابلیت کنترل کننده میزان چربی پوست یکی از کارآمدترین کرم‌هایی است که می‌ توان از آن برای از بین بردن جای جوش و آکنه بهره گرفت. این کرم‌ ها خواص پاک کنندگی قوی داشته و برای پوست‌هایی که میزان تعرق و چربی بالایی دارند و مستعد جوش زدن هستند مناسب است. زوم فیس دوکس با جمع کردن منافذ پوست و حفظ شرایط طبیعی آن کمک زیادی در از بین رفتن جای جوش می ‌کند و می ‌تواند آکنه ‌ها و کومدون ‌ها (جوش‌های سر سفید و سر سیاه) را از بین ببرد.

ژل ضد آکنه سینره مخصوص صورت:

ژل ضد جوش سینره در ساختار خود دارای ترکیباتی است که می ‌توانند به شکل موثر سیستم ایمنی طبیعی پوست را تقویت کنند. فرمولاسیون این ژل سبک بوده و جذبی سریع دارد تا با عوامل مختلف ایجاد کننده‌ های آکنه پوستی مقابله کند.

از دست ندهید
بررسی مراحل رژیم دوکان در مجله پزشکی سلامت و رژیم لاغری

صابون انار ان جی:

صابون NG از دیگر موادی است که برای از بین بردن جای جوش بسیار موثر است. این صابون ‌ها با از بین بردن جای جوش، تیرگی‌ ها و لکه‌ های پوستی به شفاف سازی سطح پوست کمک می ‌کنند. صابون ان جی به دلیل بهره‌مندی از ترکیبات و فرمولاسیون مناسب به ترمیم پوست ‌های آسیب دیده پرداخته و لطافت و نشاط را برای پوست به ارمغان می ‌آورد.

کرم کترل بایورگا:

کرم Ketrel از مناسب ‌ترین کرم برای از بین بردن جای جوش و لکه های پوستی است. این کرم می ‌تواند لکه ‌ها و تیرگی ‌های ناشی از زخم و جوش را از بین ببرد و با خاصیت لایه‌ برداری مناسب، به ایجاد پوستی شفاف و روشن کمک کند. در روند درمان عارضه ‌های پوستی ناشی از اختلال در ساخت کراتین مانند پسوریازیس، کراتوز فولیکولی و ایکتیوز لایه‌ ای و همچنین درمان آکنه ولگاریس به شکل موضعی و از بین بردن زگیل‌ های صاف از کرم کترل بایورگا استفاده می‌ شود.

پماد زینک اکساید:

از بهترین ترکیبات برای از بین بردن جای جوش و ممانعت از ایجاد قشر چربی اضافی بر روی پوست، پماد زینک اکساید است که از شدت ایجاد جوش ‌ها و آکنه ‌های پوستی می ‌کاهد و در درمان آکنه نقش برجسته‌ ای دارد. این پمادها التهاب پوست را برطرف کرده، تعداد لکه‌ ها را کم می‌کنند و سبب سفت ‌تر شدن پوست می ‌شوند.

سرم درم ریپیر استادرم:

این سرم ها تاثیرات شگفت ‌انگیزی در بازسازی و درمان پوست‌ های آسیب دیده دارند و کلاژن سازی را نیز افزایش می‌ دهند. این نوع مواد بازسازی پوست را به شکل عمیق انجام داده و جزء ضد چروک‌ های مناسب پوست به شمار می ‌آیند. ترکیبات ساختار سرم درم ریپیر استادرم شامل آنتی اکسیدان‌های قوی امگا 6 و امگا 3 بوده و از خواص ویتامین C، علف ببر و لومیکان بهره می ‌برد.

درمان خانگی فرورفتگی جای جوش

درمان فرورفتگی جای جوش با روغن سیاه دانه:

از دست ندهید
۴ راه مراقبت تابستانی از پوست زیر ماسک!

یکی از بهترین ترکیبات طبیعی که می‌توانید برای درمان فرورفتگی جای جوش در خانه استفاده کنید و از تاثیرات آن شگفت زده شوید، روغن سیاه دانه است. روغن سیاه دانه با خواص ضدالتهابی و ضد باکتریایی می‌تواند به شما در بهبود بخشیدن جای اسکار و فرورفتگی‌های جوش کمک کند. سیاه دانه از جمله دانه‌های روغنی خوراکی و درمانی است.

درمان فرورفتگی جای جوش با روغن دانه گل رز:

اگر به دنبال پیدا کردن درمان فرورفتگی جای جوش خانگی هستید و چندین روش نیز شما را ناامید کردند، چرا از روغن دانه گل رز استفاده نمی‌کنید؟ اگر پوستتان شدیداً درگیر آکنه و جوش و همچنین اثرات ناشی از این مشکلات پوستی است، حتماً روغن دانه گل رز می‌تواند درمان پوست شما باشد. روغن دانه گل رز را در بازار محصولات مراقبتی و همچنین عطاری‌ها تحت عنوان داروی پیری عرضه می‌کنند.

درمان فرورفتگی‌های جای جوش با عسل:

سومین روش خانگی که می‌توانید برای درمان فرورفتگی جای جوش استفاده کنید، ماسک عسل است. عسل ماده خوراکی با خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی است و علاوه‌بر ارزش غذایی بالا می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات پوستی کمک کند. در درمان فرورفتگی جای جوش طب سنتی بارها به عسل و موم عسل اشاره کرده و آن را ماده‌ای معجزه‌آسا معرفی می‌کند.

درمان فرورفتگی‌های جای جوش با آب لیمو:

آب لیمو می‌تواند با خاصیت اسیدی که دارد، پوست را تحریک به کلاژنسازی و بازسازی کند. بنابراین اگر مرتباً دچار جوش و آکنه می‌شوید و از فرورفتگی‌های پس از درمانشان خسته شدید، می‌توانید از آب لیمو برای تحریک پوست به کلاژنسازی استفاده کنید. درباره اثرات آب لیمو در درمان اسکار و فرورفتگی ناشی از جوش تحقیقات زیادی صورت نگرفته، اما بسیاری از افرادی که تجربه استفاده از آن را دارند در اینباره نظرات مثبتی عنوان می‌کنند.

آب لیمو در بهبود رنگ پوست نیز تاثیر دارد. این آبمیوه طبیعی می‌تواند لکه‌های پوستی تیره را برطرف کند و التهاب ناشی از مشکلات پوستی را کاهش دهد. یادتان باشد که در مصرف آبلیمو روی پوست صورت زیاده‌روی نکنید، چراکه آب لیمو اسیدی است. درضمن هرگز آب لیمو را مستقیماً روی زخم نمالید چراکه سبب درد و سوزش شدید و همچنین تشدید التهاب آن می‌شود.

روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا