سبک زندگیسلامت

با این راهکارها رئیس خشم خود باشید!

کنترل خشم

عصبانیت یکی از حس هایی ست که هر انساسنی در موقعیت های مختلف زندگی آن را تجربه می کند. گاهی در حد یک کج خلقی ساده است و گاهی یک شعله ی آتشین. کنترل خشم برای کمک به اجتناب از درگیری و انجام کاری که پشیمانی به بار بیاورد اهمیت زيادي دارد. آیا شما راهکاری برای کنترل خشمتان دارید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا راه هایی ساده برای کنترل خشم را با هم مرور کنیم.

علت ایجاد خشم چیست؟

خشم از منابع مختلفی ناشی می‌شود و می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از عوامل محرک خشم عبارت‌اند از:

  • مشکلات شخصی، مانند از دست دادن ارتقای شغلی در محل کار یا مشکلاتی در روابط عاطفی و خانوادگی
  • مشکلی که توسط شخص دیگری ایجاد شده است مانند لغو یک سفر
  • اتفاقی مانند ترافیک سنگین یا تصادف اتومبیل
  • خاطرات یک واقعه که باعث آسیب یا عصبانیت شده است

در موارد دیگر، ممکن است مشکل خشم ناشی از آسیب‌های کودکی یا اتفاقاتی در زندگی فرد باشد که شخصیت او را شکل داده‌اند. در برخی موارد، تغییرات هورمونی و همچنین برخی اختلالات روانی نیز می‌تواند باعث خشم شود.

راه‌های کنترل خشم

داشتن مهارت مدیریت خشم، بسیار مهم است. راه‌های کنترل خشم برای کمک به شما در جلوگیری از گفتن حرف یا انجام کاری که ممکن است بعدا پشیمان‌تان کند، اهمیت زیادی دارد. قبل از اوج گرفتن عصبانیت، می‌توانید از استراتژی‌های زیر برای کنترل خشم استفاده کنید.

به خودتان زمان بدهید

اولین چیزی که هنگام عصبانیت به ذهن شما خطور می‌کند، چیزی نیست که باید بگویید! در واقع این کار باعث می‌شود تا کلمات آزاردهنده‌ای به کار ببرید و بعد از فروکش کردن خشم، احساس شرمندگی و خجالت داشته باشید.

کنترل خشم

قبل از اینکه سریعا جوابی به شخص مقابل بدهید، زمانی مشخصی سکوت کنید. این زمان به شما کمک می‌کند تا آرام‌تر شوید.

از دست ندهید
روش های قطعی درمان فرو رفتگی جای جوش

یک مانترا داشته باشید

کلمه یا عبارتی پیدا کنید که به شما کمک کند تا آرام شوید و دوباره تمرکز کنید. وقتی ناراحت هستید این کلمه را بارها و بارها برای خود تکرار کنید. «آرام باش»، «ریلکس باش» یا «همه چی درست می‌شه» می‌توانند مانتراهای خوبی برای آرامش شما باشند.

تنفس عمیق خشم را می کاهد

این مسئله مورد تائید است كه عموماً خشم و عصبانیت یک پدیده ی روانی صرف نیست، چرا كه اجزاء جسمانی و فیزیولوژیک نقش مهمی در پیدایش آن دارند. فشار خون ، ضربان قلب، تعداد نفس ها، دمای بدن و سرعت سوخت و ساز، متغیرهای جسمانی ای هستند، كه موقع عصبانیت به دلیل فعالیت دستگاه سمپاتیک، افزایش می یابند.

کنترل خشم و تنفس عمیق

از بین متغیرهای فوق، تنفس فعالیتی است كه میتوان زودتر بر آن تمركز كرد و به وسیله دم و بازدم عمیق( تنفس عمیق) فعالیت آنرا كنترل كرد. معمولاً تنفس عمیق سبب می شود كه ضربان قلب كاهش یافته و در نتیجه فشار خون هم پائین بیاید و به این ترتیب میتوان با تنفس عمیق، عوامل فیزیولوژیک مؤثر در تشدید خشم و عصبانیت را كنترل كرد. هر گاه شخص بتواند هیجاناتش را تا حدودی كنترل نماید، آنگاه بهتر میتواند در مورد پاسخهای مناسب و راهکار های مناسب بیاندیشد.

حل مشکل

گاهی احساس خشم و ناامیدی در پی مشکلات واقعی و اجتناب ناپذیر در زندگی رخ میدهد. احساس عصبانیت همیشه نابه جا نیست و اغلب واکنش سالم و طبیعی نسبت به این سختی هاست. طبق یک باور فرهنگی، هر مشکلی یک راه حل دارد و وقتی می فهمیم همیشه اینطور نیست، احساس ناامیدی دوچندان میشود. پس بهترین رویکرد نسبت به شرایط این است که روی پیدا کردن راه حل تمرکز نکنیم و به فکر مدیریت و نحوه ی رو به رو شدن با مشکل باشیم.

از دست ندهید
شامپو تریاک چیست؟

برنامه ریزی و پیشرفت خود را بررسی کنید. تصمیم بگیرید با تمام توان تلاش کنید اما اگر فورا به جواب نرسیدید خودتان را تنبیه و سرزنش نکنید. اگر بتوانید با نیت و تلاش به راه حل برسید و برای رو به رو شدن با موقعیت جدا تلاش کنید، حتی اگر مشکل سریعا برطرف نشود، احتمال اینکه صبرتان لبریز شود و همه چیز را سیاه و سفید ببینید پایین میآید.

یک دفترچه یادداشت داشته باشید

چیزهایی که نمی‌توانید بگویید را بنویسید. حتی می‌توان جدال فرضی خود با شخص مقابل‌تان را یادداشت کنید.

یادداشت برای کنترل خشم

می‌خواهید به او چه چیزهایی بگویید؟ چه جواب‌هایی برای بحث‌تان آماده کرده‌اید؟ همه این‌ها را بنویسید و مطمئن باشید این کار کمک زیادی به آرام شدن و کنترل خشم شما خواهد کرد.

از شوخ طبعی برای التیام تنش استفاده کنید

هنگامی که اوضاع متشنج می شود شوخ طبعی و بازیگوشی میتواند کمک کند تا خودتان را ارام ترکنید، تفاوت ها را هموار کنید، مشکلات را بازنگری کنید و دورنمای هر چیز را بررسی کنید. هنگامی که حس کردید از موقعیتی احساس خشم می کنید تلاش کنید از شوخ طبعی استفاده کنید. این شیوه سبب می شود بدون اینکه حالت تدافعی در دیگران را برانگیزید یا به احساسشان ضربه بزنید، نقطه نظرات خود را بیان کنید.

برای کنترل خشم موسیقی بشنوید

اجازه دهید موسیقی، احساسات خشم را از شما دور کند. هدفون گذاشته و به موسیقی مورد علاقه تان گوش کنید تا عصبانیت تان رفع شود. البته به موسیقی های پرسروصدا یا هوی متال( Heavy Metal) گوش ندهید.

 با یک دوست صحبت کنید

در مورد موضوعی که عصبانی‌تان می‌کند، به‌تنهایی فکر نکنید. برای اینکه بتوانید درست فکر و اقدام کنید با دوستی مورد اعتماد و حامی صحبت کنید.

حرف زدن با یک دوست برای کنترل خشم

او ممکن است بتواند چشم‌انداز جدیدی در مقابل شما قرار دهد.

از دست ندهید
۱۵ عیدی لوکس برای هدیه به اهل فرهنگ و هنر که کالای دیجیتال نیستند

سخن پایانی

در این نوشتار راه هایی برای کنترل خشم و عصبانیت را بررسی کردیم. شما باید به مرور زمان و با تمرین بهترین تکنیک هایی که برای شما موثر هستند را بیابید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3whqlya https://b2n.ir/u73693
https://cutt.ly/fR4f2dL https://rb.gy/9jcxam
https://1ea.ir/zPngAS http://iwo.ir/dnvbc

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا