راهنما خرید

راهنمای خرید بهترین کولر گازی + مزایای استفاده از کولر گازی چیست؟

ما انسان ها در موقع خرید کردن یک عادت بد داریم که بیشتر مواقع باعث می شود یک خرید نادرست انجام دهیم. اول محصول را می خریم بعد در موردش فکر می کنیم و جنبه های مختلف آن را بررسی می کنیم، اینجا دقیقاً نقطه ای است که نقاط ضعف محصول جدیدمان نمایان می شوند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام مدل کولر گازی را بخرید، حسابی تحقیقات لازم را انجام دهید و اطلاعات مورد نیاز را بررسی کنید. ما در ادامه می خواهیم راهنمای خرید کولر گازی را شرح دهیم و نکاتی که فراموش کردنشان باعث می شود حسرت به دل بمانید را مطرح می کنیم.


فهرست مطالب

 • راهنمای خرید کولر گازی
 • معیارهای تعیین‌کننده اندازه کولر گازی چیست؟
 • مزایای استفاده از کولر گازی چیست؟
 • سخن پایانی و سوالات متداول

راهنمای خرید کولر گازی

ظرفیت کولر گازی و تناسب آن با متراژ محل نصب از جمله مهمترین معیارهای خرید کولر گازی است که اهمیت بسیاری دارد. باید به این نکته توجه کنید که اگر ظرفیت کولر گازی برحسب متراژ (BTU) متناسب با مساحت فضای مورد نظرتان نباشد، کولر عملکرد خوبی نخواهد داشت. حتما مقاله راهنمای خرید 12 نکته مهم انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ خانه را مطالعه کنید.

انواع کولرگازی

به طور کلی ۳ نوع کولر گازی وجود دارند که هر کدام مشخصه خاصی برای خودشان دارند و بسته به اینکه در چه شرایطی باشید مدل متفاوتی را انتخاب می کنید. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های هوشمند آشنا شد‌ه‌اید؟البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون‌های هوشمند را بخوانید.

 •  کولر گازی اسپلیت: محبوب ترین نوع کولر گازی مدل های اسپلیت هستند چون در بخش داخلی و خارجی دارند و به نسبت دو مدل دیگر برای استفاده در منزل شیک تر هستند. اسپلیت به دیوار متصل می شود و دارای دمای فقط سرد یا سرد و گرم است. قیمت این مدل کولر گازی به نسبت دو مدل دیگر کمی گران تر است.
خرید کولر گازی
 •  کولر گازی پنجره ای: مدل پنجره ای برای افرادی که فضای زیادی ندارند یا مستاجر هستند بیشتر کاربرد دارد، چون در پنجره نصب می شود. البته مصرف برق کولر گازی پنجره ای زیاد است و به همین دلیل به نسبت دو مدل دیگر کمی قبض های تان سنگین تر می شود.
 •  کولر گازی ایستاده: اگر نه می توانید کولر را به دیوار وصل کنید و نه آن را در پنجره قرار دهید باید کولر گازی ایستاده خریداری کنید. البته این مدل بیشتر اداری بوده و کمتر در منازل استفاده می شود ولی برخی افراد با توجه به محدودیت هایی که در منزل استجاری دارند نمی توانند گزینه های دیگر را انتخاب کنند.
از دست ندهید
رژ لب حرارتی چیست؟

نوع موتور – کمپروسور کولرگازی

به طور کلی ۳ نوع کمپروسور داریم و هر کدام با توجه به نحوه فشرده سازی هوا از هم متمایز می شوند. دانستن نحوه عملکرد موتور خیلی مهم نیست ولی این را بدانید که موتور پیستونی قوی تر (و پرمصرف تر) است و دو مدل روتاری و اسکرول تا حدودی در سطح هم قرار دارند(اسکرول بهتر است). یکی دیگر از موضوعات مهم این بخش نوع موتور T۱ یا T۳ است که مدل T۱ برای نواحی معتدل – کوهستانی مناسب تر است اما T۳ موتور سنگین و برای نواحی گرم و خشک (خیلی گرم و خشک) مناسب تر است.

نوع رادیات کولرگازی

به طور کلی بیشتر کولر گازی های بازار از رادیات آلومینومی (آبی) استفاده می کنند چون قیمت آن ها بصرفه تر است ولی کیفیت رادیات مسی (طلایی) بهتر است و به دنبال آن قیمت کولر گازی بیشتر خواهد بود.برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترینلباسشویی های ال جی آشنا شد‌ه‌اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی ال جی را بخوانید.

خرید کولر گازی

نکته مهم برای مناطق شمالی و مرطوب این است که حتماً سعی کنید از رادیات طلایی (مسی) استفاده کنید، چون رطوبت باعث زنگ زدگی در مدل های آلومینومی می شود ولی در رادیات های طلایی این مشکل دیده نمی شود.

نوع گاز مصرفی کولرگازی

در حال حاضر بیشتر کولر گازی های موجود در بازار از گاز R۴۱۰ استفاده می کنند چون زیست دوست تر است اما برخی از مدل های ارزان قیمت در بازار هستند که از گاز R۲۲ استفاده می کنند. سرمایش گاز R۴۱۰ بیشتر است و به صورت کلی بهتر از گاز قدیمی تر R۲۲ است. سعی کنید کمی بیشتر هزینه کنید ولی کولر گازی با گاز R۴۱۰ خریداری کنید.

از دست ندهید
مقایسه و بررسی پایه نت آرینا مدل کلاسیک، پایه نت مدل کلاسیک و پایه نت مدل رهاوی

کولرگازی اینورتر

کولر گازی اینورتر یکی از مدل های پرطرفدار امروزی است که مصرف انرژی پایین تری از مدل های معمولی دارد. به طور کلی هر مدل با داشتن برد اینورتر می تواند از این قابلیت استفاده کند ولی ترجیحاً مدلی را خریداری کنید که به صورت سرخود برد اینورتر داشته باشد. مدل های اینورتر دار علاوه بر مصرف انرژی پایین تر، صدای کمتری دارند و در نهایت عملکرد بهترین ارائه می دهند، پس ارزش کمی هزینه بیشتر را دارند.

معیارهای تعیین‌کننده اندازه کولر گازی چیست؟

بنابراین استفاده از فرمول BTU بسیار ساده است و شما با ضرب کردن متراژ ساختمان در میزان استاندارد BTU که در بالا به آن اشاره کردیم می توانید کولر گازی مناسب را خریداری کنید. مثلا برای یک فضای 80 متری در میانه ساختمان خرید یک کولر گازی 24 تا 30 هزار مناسب است. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین کولرگازی ها هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های شیائومی آشنا شد‌ه‌اید؟البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون شیائومی را بخوانید.

البته باید به فاکتورهای دیگر نیز در این زمینه دقت داشت، این فاکتورها عبارتند از:

 • میزان رفت و آمد: هرچه رفت و آمد در محیط بیشتر باشد ثابت ماندن دمای محیط کمتر است و بنابراین به کولر گازی قوی تری احتیاج خواهید داشت. به همین دلیل است که برای محیط های پر تردد از کولرهایی با ظرفیت بالا استفاده میشود.
 • شرایط آب و هوایی: یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار در انتخاب کولر گازی شرایط آب و هوایی است، بنابراین باید به حداکثر و حداقل دمای محیط در طول سال توجه داشته باشید به طور مثال، در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، ظرفیت‌های مثل 9000، 12000 ،18000 ، 24000 ، 30000 ، 36000 و حتی بالاتر مناسب است.
 • تعداد افراد حاضر در محیط: تعداد افرادی که همیشه در محیط حضور دارند نیز در انتخاب ظرفیت کولر گازی تأثیرگذار است. هرچه تعداد افراد بیشتر باشد ظرفیت بالاتری نیز انتخاب می شود. معمولا به ازای هر نفر 600 BTU اضافه در نظر گرفته می شود.
 • میزان آفتاب گیر بودن محیط: برای محیط هایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند و دمای آنها در فصل های مختلف سال بالاتر از سایر محیط ها است، باید ظرفیت کولر گازی را به میزان 1000 BTU بیشتر در نظر گرفت.
 • ارتفاع سقف: برای سقف های بلند و بیشتر از حد استاندارد 2.7 تا 3 متر باید ظرفیت بالاتری در نظر بگیرید.
 • وجود عوامل گرما زا در محیط: اگر کولر گازی را در محیطی استفاده می کنید که نزدیک به آشپزخانه است و حرارت پخت و پز در محیط تأثیرگذار است باید ظرفیت بیشتری را برای کولر گازی در نظر بگیرید.
 • میزان گردش هوا: در محیط های بسته و محیط هایی که گردش هوا کمتر انجام میگیرد باید از کولر گازی های با ظرفیت بالاتر استفاده شود.
 • توجه به مدل اسپیلت: معمولا مد کولر گازی دیواری از نوع پنجره ای بهتر است، گردش هوا در این کولر گا زی ها به مراتب بیشتر است.
از دست ندهید
معرفی انواع قابلمه + بررسی تفاوت های چدن و سرامیک با گرانیتی

مزایای استفاده از کولر گازی چیست؟

 1. – قابل تنظیم روی دمای هوای مورد نظر
 2. – تصفیه هوا از طریق گرفتن بخارهای اضافی و ریزگردهای موجود و کاهش رطوبت و شرجی
 3. – عدم تولید بوی ناخوشایند کولرهای آبی
 4. – تاثیر بر زیبایی و ظاهر ساختمان
 5. – گرم کردن هوای ساختمان در فصول سرد و عدم نیاز به سایر سیستم‌های گرمایشی

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید بهترین کولر گازی آشنا شدید. همچنین از مزایای استفاده از کولر گازی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

کولرگازی خنک نمیکند علت چیست؟

ممکن است ایراد از نشتی گاز و یا ایراد از خازن ویا موتور باشد.

وقتی کولرگازی رو روشن میکنیم بوی بدی میدهد؟

معمولا باکتری در اطراف پنل و قارچ روی دمپر میزند که باعث بوی بد میشود که برای رفع ان پنل داخلی باید سرویس شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا