سلامت عمومی

با موی بسته بخوابیم یا باز؟

مو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دارد بنابراین مراقبت از مو باید یکی از ملزومات زندگی روزمره هر فردی باشد و نباید نسبت به آن بی توجه ماند. برای مراقبت از مو توصیه می شود هنگام شب و زمان خواب موهایتان را ببندید، خوابیدن با موی باز عوارضی چون ضعیف شدن و ریزش موها را در پی دارد.. گرچه نبستن و باز گذاشتن مو هنگام خواب، ایده بدی به نظر نمی رسد ولی برخی افراد عقیده دارند که این کار می تواند باعث به هم ریختن موها در هنگام بیدار شدن شود.

بهترین حالت مو موقع خواب

بهتر است در زمان خواب موی خود را باز نگذارید و موهایتان را ببندید البته خوابیدن با موی دم اسبی فکر خوبی نیست و ممکن است به موهایتان صدمه بزند، پس موهایتان را دم اسبی نبندید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سلامت روان چیست را بخوایند. بهترین حالت مو در خواب این است که موهایتان را به روش زیر ببندید:

بهترین حالت مو موقع خواب
  • برای حفظ سلامت و رطوبت موها در زمان خواب موهایتان را با یک دستمال سر یا روسری ابریشمی یا ساتن ببندید.
  • برای بستن موهای خود هرگز از کش موی الاستیک استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد شکستگی و بدحالتی در مو می گردد و ریزش مو را نیز به همراه خواهد داشت.به جای کش های پلاستیکی، با یک کش اسکرانچی موهایتان را گوجه کنید.
  • قبل از خواب موهایتان را ببافید. اما از بافتن موهای خود هنگام خیس بودنشان اجتناب کنید. موهایتان را خیلی محکم نبافید چون با این کار موهایتان می شکند.
از دست ندهید
تاثیروفواید ورزش برسیستم قلب وعروق و سلامت عمومی بدن

روش های مراقبت از مو در هنگام خواب

اگر موهای آسیب پذیری دارید یا اینکه می خواهید از حفظ سلامت موهای خود تا حد امکان اطمینان حاصل کنید،و به هنگام بیدار شدن از خواب موهای زیبا و خوش حالتی خواهید داشت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آسیب بافت نرم چیست را بخوانید. حتما موارد زیر را در هنگام خوابیدن رعایت کنید:

موهایتان را قبل از خوابیدن خشک کنید

بهتر است برای مراقبت از مو قبل از اینکه موهایتان را ببندید حتما آن ها را خشک کنید. این قاعده در هنگام خوابیدن هم پا برجاست. موها در هنگام خیس بودن در ضعیف ترین حالت خود قرار دارند. بنابراین با خوابیدن روی این موهای خیس بیش از پیش باعث شکستن و خرابی آن ها خواهید شد.

استفاده از برس مو قبل از خوابیدن

با موهایی در هم و پیچ خورده به تختخواب نروید. زیرا این حالت می تواند در طول شب بدتر هم شود.

استفاده از برس مو قبل از خوابیدن

از روسری ابریشمی استفاده کنید

پیش از این به اهمیت و استفاده از بالش های ابریشمی اشاره کردیم. همین قضیه در رابطه با روسری هایی که استفاده می کنید نیز صادق است.

استفاده از روغن درمانی برای مراقبت از مو

اگر موهایتان ضعیف است بهتر است قبل از خواب روغن موی متناسب با نوع موهای خود را بزنید تا در طول شب باعث حفاظت از آن در برابر عوامل و شرایط مخرب محیطی شود.

روی بالش ابریشمی بخوابید

ابریشم یا ساتن به مراتب لطیف تر از موهای شما است. بنابراین بهترین گزینه برای گذاشتن موها روی آن در هنگام خوابیدن است.

روی بالش ابریشمی بخوابید

عوارض خوابیدن با موی باز

مو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دارد بنابراین مراقبت از مو باید یکی از ملزومات زندگی روزمره هر فردی باشد و نباید نسبت به آن بی توجه ماند. برای مراقبت از مو توصیه می شود هنگام شب و زمان خواب موهایتان را ببندید، خوابیدن با موی باز عوارضی چون ضعیف شدن و ریزش موها را در پی دارد.

از دست ندهید
چگونه می توان سلامت روان سالمندان را ارتقا داد؟

ژولیدگی مو

هنگامی که با موهای باز می خوابید با چرخاندن سر، موهای شما گره می خورد. این اتفاق به دلیل اصطکاک موها با بالش روی می دهد و نه تنها باعث می شود با موهای نامرتب از خواب بیدار شوید، بلکه این آسیب مکرر ممکن است در نهایت تارهای مو را ضعیف کند.

بروز آکنه

اگر پوستی حساس و مستعد آکنه دارید، بهتر است هنگام خواب موها را جمع کنید تا روی صورت نریزد. محصولات حالت دهنده و نرم کننده که روی موها وجود دارند ممکن است شب ها روی پوست قرار گرفته و منافذ پوست را مسدود کنند و این به نوبه خود، ممکن است منجر به بروز جوش و تحریک پوست شود.

اختلال رشد مو

وقتی حین خواب موهایتان گره می خورد، به این معنی است که کوتیکول آن بلند شده و همین بلند شدن کوتیکول ها منجر به آسیب مو و در نهایت اختلال رشد مو می شود پس بهتر است برای داشتن موهای سالم هر از چند گاهی آنها را کوتاه کنید اما اگر آرزوی داشتن موهای بلند را دارید، مطمئن شوید که هنگام خواب از آنها محافظت می کنید.

اختلال رشد

کاهش کیفیت خواب

خوابیدن با موی باز باعث بدخواب شدن تان هم می شود زیرا ممکن است وقتی خواب هستید، موهایتان به صورت تان مالیده و مزاحم خواب تان شود پس قبل از خواب آن ها را به آرامی شانه بزنید و شل ببافید.

وز شدن موها

شاید فکر کنید همه مدل های مو را برای جلوگیری از وز شدن مو امتحان کرده اید، اما چیزی به اندازه باز گذاشتن مو هنگام خواب باعث از بین رفتن رطوبت مو نمی شود. وقتی در خواب غلت می زنید احتمال دارد موهایتان در هم گره خورد. این اتفاق به دلیل سایشی رخ می دهد که هنگام مالیده شدن مو ها به روبالشی ایجاد می شود.

از دست ندهید
دلایل وعلائم کم‌خونی در سالمندان چیست؟ + بررسی راههای درمان آن

موخوره

موخوره، می تواند نشان دهنده مراقبت و نگهداری از موها به روش نامناسب و نامرتب باشد. البته برای کسب اطلاعات ببیشتر میتوانید مقاله عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو را بخوانید. اگر قبل از خواب موهایتان را نمی بندید، ممکن است همه چرخش های شبانه سر به موهای شما آسیب برساند و باعث شکستگی و موخوره شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با موی بسته یا باز هنگام خواب آشنا شدید.همچنین از تاثیرات آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا