سبک زندگی

درباره ی قانون مورفی بیشتر بدانید

درباره ی قانون مورفی بیشتر بدانید
درباره ی قانون مورفی بیشتر بدانید

آیا برایتان پیش آمده که حین انجام یک کار یک اتفاق کاملا پیش بینی نشده که شاید هر صد سال یک بار هم پیش نیاید، رخ بدهد و همه ی برنامه ها و نقشه هایتان را بر آب کند؟ مورفی فردی بود که نسبت به این اتفاقات عکس العمل نشان می‌داد و برای آن جملاتی ناب و استثنا می‌گفت که به نوبه خود جالب و واقعی بود. در این مقاله با ما همراه باشید تا با قانون مورفی بیشتر آشنا شوید. قضاوت نهایی با شما.


این محتوای مفید را دنبال کنید: تحقیر کودکان، یک جنایت خاموش


ادوارد آلویسیوس مورفی چه کسی بود؟

ادوارد مورفی مورفی در منطقه کانال پاناما در 11 ژانویه 1918 به دنیا آمد. وی بزرگترین فرزند از میان پنج فرزند خانواده اش بود. مورفی یک مهندس نیروی هوایی در آمریکا بود. نام وی بیشتر بخاطر قوانین مورفی و محقق تئوری هرج و مرج یا آشوب، مشهور است. پس از پایان دبیرستان در نیوجرسی به آکادمی نظامی West Point پیوست و در سال 1940 فارغ التحصیل شد. وی در 17 ژوئن 1990 در گذشت.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: نشانه های افسردگی را بشناسیم


هدف قانون مورفی

آنچه باید در مورد این قانون به آن دقت و توجه نمود. این است که قانون مورفی به دنبال اثبات چیزی و یا توضیح دادن چیزی نیست. این قانون تنها یک قاعده را بیان می‌کند و آن قاعده این است، که کارها به خوبی پیش نخواهد رفت.

قانون مورفی

اما وقتی به این قانون توجه می‌کنیم و سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. در این موقع فراموش می‌کنیم که قانون‌های دیگری هم وجود دارد که در موفقیت و یا شکست ما نقش دارند. از جمله این قانون ها، قانون جذب است که می‌تواند بر روی رفتارها و کارهای انسان تاثیر بگذارد.

از دست ندهید
پذیرایی خود را بزرگ تر از آنچه هست نشان دهید!

درباره ی کوچینگ عملکرد چه می دانید؟


چند بند از قوانین مورفی در زندگی

قانون صف:
اگر شما از یک صف به صف دیگری رفتید، سرعت صف قبلی بیشتر از صف فعلی خواهد شد.
قانون بینی:
بعد از اینکه دستتان حسابی گریسی شد، بینی شما شروع به خارش خواهد کرد.
قانون مورفی در روبه‌رو شدن:
احتمال روبه‌رو شدن با یک آشنا وقتی که با کسی هستید که مایل نیستید با او دیده شوید، افزایش می‌یابد.
قانون اثبات:
وقتی می‌خواهید به کسی ثابت کنید که یک ماشین کار نمی‌کند، کار خواهد کرد.
قانون بیومکانیک:
نسبت خارش هر نقطه از بدن با میزان دسترسی آن نقطه نسبت عکس دارد.
قانون ترافیک:
وقتی در ترافیک گیر کرده‌ای، لاینی که تو در آن هستی دیرتر راه می‌افتد.
قانون وسایل نقلیه:
وسایل نقلیه اعم از اتوبوس، قطار، هواپیما و … همیشه دیرتر از موعد حرکت می‌کنند، مگر آنکه شما دیر برسید؛ در این صورت درست سر وقت رفته‌اند.
قانون مورفی در کار:
اگر به نظر می‌رسد همهٔ چیزها خوب پیش می‌روند، حتماً چیزی را از قلم انداخته‌ای.
قانون تحویل پروژه:
وقتی موقع تحویل پروژه می‌رسد، دقیقاً همان روز مشکلی در آن پیدا می‌شود.

قانون مورفی


قانون یادگیری:
شما چیزی را یادنمی‌گیرید، مگر بعد از این‌که امتحان آن را دادید.
قانون جستجو:
هر وقت دنبال چیزی می‌گردید، همیشه در آخرین مکانی که جستجو می‌کنید، آن را می‌یابید.
قانون مورفی در خرید:
اهمیتی ندارد که چقدر دنبال جنسی بگردید، به محض اینکه آن را خریدید، آن را در مغازه دیگری ارزان‌تر خواهید یافت.
قانون چیزهای خوب:
هر چیز خوب در زندگی یا غیرقانونی است یا غیراخلاقی یا چاق‌کننده.
قانون ضایع شدن:
احتمال آنکه کاری را که انجام می‌دهید، دیگران ببینند، نسبت مستقیم دارد با میزان احمقانه بودن آن کار.
قانون پمپ بنزین:
هنگام ورود به پمپ بنزین جایگاهی که انتخاب می‌کنید، کندتر و طولانی‌تر از جایگاه‌های دیگر خواهد بود.

از دست ندهید
چیدمان محل کار به سلیقه‌ ۷ کارگردان بزرگ سینما

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: اختلال شخصیت مرزی را بیشتر بشناسید


پشتیبان علمی قانون مورفی

قانون مورفی از پشتیبانی یک قانون طبیعی پذیرفته‌شده، یعنی قانون آنتروپی برخوردار است. از قانون آنتروپی بیشتر در مطالعات ترمودینامیک (چگونه انرژی از یک شکل به شکل دیگر تبدیل می‌شود) استفاده می‌شود و طبق آن در جهان ما سیستم‌ها تمایل دارند که به بی‌نظمی و آشفتگی برسند. آنتروپی که قانون دوم ترمودینامیک نیز نامیده می‌شود، از ادعای قانون مورفی که طبق آن «هر خطایی که بتواند رخ دهد، رخ می‌دهد» پشتیبانی می‌کند.


برای مطالعه بیشتر: درباره حمله پانیک بیشتر بدانیم


فرموله شدن مقابله با قانون مورفی!

اگر چه بسیاری از ما هنگام احساس درماندگی در مواقع و حوادث خاص، به قانون مورفی باورمند می شویم، برخی دیگر آن را یک ابزار می دانند. دستکم یک نفر آن را یک معادله ریاضی می داند که می تواند احتمال به بیراهه رفتن یک فرآیند را پیش بینی کند. جو پل، یک مهندس زیست شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا فرمولی را طراحی کرده که وقوع قانون مورفی را پیش بینی می کند.

بدون شک شما نیز دستکم نام قانون مورفی (Murphy's Law) را شنیده اید اما اگر اطلاعات دقیقی در مورد این قانون جالب ندارید در ادامه با هم همراه باشید.

در این فرمول از یک ثابت، یک مولفه ناثابت و چندین مولفه متغیر استفاده شده است. پل از اهمیت واقعه، پیچیدگی سیستم مورد نظر، ضرورت و اضطراری بودن نیاز به کار کردن سیستم و تعداد دفعاتی که سیستم مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان متغیرهای این فرمول استفاده می کند. قانون مورفی به مهندسان، برنامه نویسان کامپیوتری و دانشمندان یادآور می شود که سیستم ها به شکست منجر خواهند شد. در برخی از موارد شکست یا خرابی یک سیستم به معنای این است که آزمایش باید تکرار شود. در موارد دیگر نتیجه یک شکست می تواند بسیار پرهزینه باشد.

بسیاری از مصداق‌ها و بدبیاری هایی که ما در زندگی خود می‌شناسیم و به خاطر می‌آوریم، به دلیل خطاهای شناختی ذهن انسان است و مربوط به خطاهای یادآوری در حافظه می‌شود. به عنوان نمونه، وقتی ما بر روی آخرین اطلاعات خود تمرکز می‌کنیم، این امر موجب می‌شود که ما نتوانیم نگاه آماری واقعی به رویدادهای بد زندگی داشته باشیم و وزن آخرین رویداد نامطلوب در ذهن ما بیشتر می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب درباره قانون مورفی خواندیم. یادتان باشد این قانون نه تنها قانون منفی نیست، بلکه قانون مثبتی هم است. این قانون به ما یادآوری می‌کند، قبل انجام هر کاری ابعاد و جوانب مختلف آن را سنجیده و سپس اقدام به انجام کاری کنیم. این قانون سبب می‌شود که خطاها و اشتباهات انسان به حداقل برسد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
با این راهکارها رئیس خشم خود باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا